Średniowiecze

08.09.2018

Zielona Góra: manuskrypty o mieście na wystawie w Muzeum Ziemi Lubuskiej

Od 12 września w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze będzie można oglądać historyczną wystawę pt. „Archivum Grünbergensium – zielonogórskie manuskrypty z lat 1382-1799” – informuje rzecznik zielonogórskiego muzeum Alicja Błażyńska.

"Prezentowane na wystawie manuskrypty m.in. z zasobu zielonogórskiego Archiwum Państwowego to niezwykle cenne materiały, na ogół przechowywane w magazynach i udostępniane wąskiemu gronu użytkowników" – zaznaczyła rzecznik.

Większość z archiwaliów będzie można zobaczyć po raz pierwszy, bowiem do 2017 r. wchodziły one w skład zasobu Archiwum Państwowego we Wrocławiu, gdzie zostały złożone przed II wojną światową jako depozyt ówczesnego miasta Grünberg (niemiecka nazwa Zielonej Góry – PAP).

Wśród nich są dokumenty cesarskie, królewskie i miejskie. Ekspozycję uzupełniają najcenniejsze rękopisy z kolekcji Muzeum Ziemi Lubuskiej, pochodzące z dawnego Heimatmuseum, w tym Extract Protocolli z procesów grünberskich czarownic w XVII w.

Atrakcyjne wizualnie są XVI i XVIII-wieczne obiekty ze zbiorów prywatnych, m.in. dokument wystawiony przez sąd miejski z idealnie zachowaną pieczęcią urzędową.

"Dzięki przetrwaniu tych manuskryptów do czasów współczesnych mamy możliwość delektowania się pięknem nie tylko starannie wykaligrafowanej, ale i niekiedy bogato przyozdobionej dokumentacji" - dodała rzecznik.

Materiały przygotowane na eskpozycję pochodzą ze zbiorów Archiwum Państwowego w Zielonej Górze, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze oraz z kolekcji prywatnych.

Otwarcie wystawy nastąpi w środę o godz. 17. Ekspozycja będzie czynna do 28 października br.(PAP)

autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ krap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL