Od 12 września w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze będzie można oglądać historyczną wystawę pt. „Archivum Grünbergensium – zielonogórskie manuskrypty z lat 1382-1799” – informuje rzecznik zielonogórskiego muzeum Alicja Błażyńska.
"Prezentowane na wystawie manuskrypty m.in. z zasobu zielonogórskiego Archiwum Państwowego to niezwykle cenne materiały, na ogół przechowywane w magazynach i udostępniane wąskiemu gronu użytkowników" – zaznaczyła rzecznik.
Większość z archiwaliów będzie można zobaczyć po raz pierwszy, bowiem do 2017 r. wchodziły one w skład zasobu Archiwum Państwowego we Wrocławiu, gdzie zostały złożone przed II wojną światową jako depozyt ówczesnego miasta Grünberg (niemiecka nazwa Zielonej Góry – PAP).
Wśród nich są dokumenty cesarskie, królewskie i miejskie. Ekspozycję uzupełniają najcenniejsze rękopisy z kolekcji Muzeum Ziemi Lubuskiej, pochodzące z dawnego Heimatmuseum, w tym Extract Protocolli z procesów grünberskich czarownic w XVII w.
Atrakcyjne wizualnie są XVI i XVIII-wieczne obiekty ze zbiorów prywatnych, m.in. dokument wystawiony przez sąd miejski z idealnie zachowaną pieczęcią urzędową.
"Dzięki przetrwaniu tych manuskryptów do czasów współczesnych mamy możliwość delektowania się pięknem nie tylko starannie wykaligrafowanej, ale i niekiedy bogato przyozdobionej dokumentacji" - dodała rzecznik.
Materiały przygotowane na eskpozycję pochodzą ze zbiorów Archiwum Państwowego w Zielonej Górze, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze oraz z kolekcji prywatnych.
Otwarcie wystawy nastąpi w środę o godz. 17. Ekspozycja będzie czynna do 28 października br.(PAP)
autor: Marcin Rynkiewicz
mmd/ krap/