Historyczne gry miejskie, spektakl teatralny i druk starych banknotów - te i inne atrakcje przygotowało Muzeum Historii Polski podczas dziesiątej edycji Przystanku Historia. Wydarzenie zorganizowano z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
W tym roku głównym wydarzeniami Przystanku Niepodległość były historyczne gry miejskie - „Tajemnica skrytki” oraz „Drogi do wolności”.
Fabuła pierwszej z gier - „Tajemnicy skrytki” - została osnuta wokół autentycznych wydarzeń, które rozegrały się w dwudziestoleciu międzywojennym – włamania do Banku Wilhelma Landaua. Włamywacze dostali się do wnętrza budynku przez podkop. „Graczy podzielono na dwa zespoły: włamywaczy i detektywów. Zadaniem włamywaczy było dostarczenie +wykradzionego+ pakunku w ustalone miejsce. Detektywi szli ich tropem, tworzyli portret pamięcowy +złodziei+ i starali się ich dogonić, a także dowiedzieć się, co zostało +wykradzione+” - powiedziała PAP Gabriela Sierocińska-Dec z Działu Edukacyjnego Muzeum Historii Polski, projektantka gry.
Gra odbywała się na wydzielonym obszarze miasta. Na trasie graczy czekały ciekawe zadania, łamigłówki i tajemnicze osoby. „Edukacyjnym i poznawczym sensem tej gry jest to, że jej uczestnicy chodząc po różnych miejscach Warszawy przyswajają sobie jednocześnie historię miasta. Właśnie przez to, że gra ma charakter sensacyjny ludzie bardzo chętnie wciągają się w ten atrakcyjny sposob poznawania dziejów Warszawy. Przez zabawę również można pokazywać historię” - powiedział Marek Stremecki, Rzecznik Prasowy i Kierownik Działu Promocji Muzuem Historii Polski.
Przystanek Niepodległość to adresowany do wszystkich cykl imprez, które od 2006 roku Muzeum Historii Polski przygotowuje w Warszawie w ramach obchodów rocznicy odzyskania niepodległości 11 listopada 1918 roku.
Druga z gier miejskich - „Drogi do wolności” - została przygotowna dla najmłodszych w wieku od 5 do 9 lat. Dzieci kierując się wytycznymi zawartymi w karcie gry - +pamiętniku dziadka+ - wykonywały różne zadania, np. układały puzzle i odsłuchiwały piosenki. Miejscem gry był Ogród Saski a jej akcję ulokowano w XIX wieku. Poszczególne zadania najmłodsi wykonywali w punktach kontrolnych, które zostały historycznie wystylizowane, m.in. na salon pradziadka, pracownię malarską i koszary. Mali podróżnicy – poprzez gry i zabawy - poznawali polskich bohaterów, artystów i kulturę tamtych czasów. „Dzieci przez udział w grze mogły dowiedzieć się, co takiego wydarzyło się w polskiej historii, że musieliśmy odzyskiwać niepodległość” - powiedziała Sierocińska-Dec, która zaprojektowała również tę grę.
Osobny blok wydarzeń miał miejsce w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Ogromnym zainteresowaniem uczestników imprezy cieszyła się „bostonka” - ręczna maszyna dociskowa typu „Boston”. To właśnie na niej w 1919 roku wydrukowano pierwsze polskie banknoty. Uczestnicy Przystanku Niepodległość mogli zobaczyć jak działa maszyna i dostać reprint pierwszego polskiego banknotu - 100 marek polskich. „Są tylko dwie takie maszyny w Polsce – jedna w Zespole Szkół Poligraficznych im. Marszałka Józefa Piłsudskiego a druga w zbiorach Polskiej Wytwórni Papierów wartościowych, gdzie do stanu używalności doprowadzili ją nasi pracownicy” - powiedziała Justyna Janiszewska z Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.
Podczas Przystanku Niepodległość można było również zwiedzać wystawę „Ziemia obiecana. Miasto i nowoczesność”. Ekspozycja opowiada o narodzinach nowoczesności na ziemiach polskich w XIX i na początku XX wieku, ale kontekst Święta Niepodległości dodał jej kolejny wymiar, w którym może być odczytywana. „Ta wystawa kończy się modułem, który nazwaliśmy +Miasto buntu+. Mowa tu o Rewolucji 1905 roku. Jedną z jej istotnych podstaw była walka o niepodległość, ale też o poszerzenie zakresu wolności obywatelskich i narodowych, np. o możliwość używania języka polskiego w szkołach i urzędach. Ta walka miała ogromne znaczenie dla tego, co stało się po 1918 roku, gdy Polska odzyskała już niepodległość” - zauważył prof. Michał Kopczyński, współautor scenariusza i komisarz wystawy.
Podczas Przystanku Niepodległość – również w BUW – wystawiono sztukę dla dzieci „O Wicku, co Warszawę ocalił i śmierć pokonał” będącą adaptacją baśni Kornela Makuszyńskiego. Fabuła, której bohaterem jest będący sierota mały Wicek, została osadzona w czasach wojny polsko-bolszewickiej. Po spektaklu odbyły się warsztaty plastyczne dla najmłodszych.
Przystanek Niepodległość to adresowany do wszystkich cykl imprez, które od 2006 roku Muzeum Historii Polski przygotowuje w Warszawie w ramach obchodów rocznicy odzyskania niepodległości 11 listopada 1918 roku.
Jak co roku, wstęp na wszystkie wydarzenia był wolny.
Imprezę patronatem medialnym objął portal historyczny dzieje.pl.
jur