1,33 mln osób odwiedziło w ubiegłym roku były niemiecki obóz Auschwitz – poinformował w czwartek PAP rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel. Rok wcześniej placówka odnotowała rekordową liczbę zwiedzających, która sięgnęła 1,43 mln osób.
Zdaniem Bartyzela dane świadczą, że utrzymuje się bardzo wysoka frekwencja z ubiegłych lat. Muzeum zwiedziło najwięcej Polaków: 336 tys. Liczba ta jednak sukcesywnie maleje. W 2011 roku było to 610 tys. osób, a rok później 446 tys.
Zdaniem szefowej sekcji obsługi odwiedzających w Muzeum Auschwitz Magdaleny Luranc ma to związek z spadkiem liczby odwiedzin przez grupy polskich uczniów. To wynik zmiany podstawy programowej w nauczaniu historii i usunięcia z gimnazjów tematyki związanej z II wojną światową, a także niż demograficzny. „Jak dotąd nie udało się też stworzyć w Polsce ogólnego programu dofinansowania wyjazdów grup szkolnych do autentycznego Miejsca Pamięci” – dodał rzecznik muzeum Bartosz Bartyzel.
Były niemiecki obóz Auschwitz w ubiegłym roku zobaczyło 178 tys. osób z Wielkiej Brytanii i 101 tys. ze Stanów Zjednoczonych. Przyjechało też 71 tys. Włochów, 69 tys. Niemców i 57 tys. Izraelczyków. Większość zwiedzających to młodzież, która uczestniczyła w programach edukacyjnych.
Były niemiecki obóz Auschwitz w ubiegłym roku zobaczyło 178 tys. osób z Wielkiej Brytanii i 101 tys. ze Stanów Zjednoczonych. Przyjechało też 71 tys. Włochów, 69 tys. Niemców i 57 tys. Izraelczyków. Większość zwiedzających to młodzież, która uczestniczyła w programach edukacyjnych. Luranc poinformowała, że w minionym roku aż o 106 proc. wzrosła liczba odwiedzających z Irlandii. Z „Zielonej Wyspy” przyjechało ponad 16 tys. osób.
W ubiegłym roku ponad 1,12 mln zwiedzających skorzystało z usług licencjonowanych przewodników. To 12 proc. więcej niż w 2012 roku. "Staramy się, by jak najwięcej osób miało możliwość zwiedzenia Miejsca Pamięci z przewodnikiem. To niezwykle ważne, by historię tego szczególnego miejsca, tak mocno nacechowanego emocjami, poznawać właśnie poprzez kontakt ze specjalnie przygotowanym edukatorem, a nie przy użyciu automatycznych systemów zwiedzania” – wyjaśnił wicedyrektor Muzeum Auschwitz Andrzej Kacorzyk.
Wzrosła również liczba osób odwiedzających indywidualnie muzeum, którzy przyłączają się do specjalnie organizowanych dla nich grup. Było ich 345 tys., co w zestawieniu z rokiem 2012 stanowi wzrost aż o 32 proc.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. W 1947 roku powstało muzeum, które obejmuje byłe obozy Auschwitz I i Auschwitz II–Birkenau. (PAP)
szf/abe/