XIX wiek

18.07.2014 aktualizacja 14.07.2016

200 lat temu urodził się Samuel Colt, konstruktor rewolweru kapiszonowego

Samuel Colt. Fot. Wikimedia Commons Samuel Colt. Fot. Wikimedia Commons

200 lat temu,19 lipca 1814 r., w Hartford w stanie Connecticut urodził się Samuel Colt, amerykański wynalazca i producent broni strzeleckiej. „Bóg stworzył ludzi, Colt uczynił ich równymi” – głosiło popularne amerykańskie powiedzenie.

Colt miał niewiele ponad 20 lat, gdy założył fabrykę broni, której produkcja zapewniła mu w przyszłości międzynarodowy rozgłos i bogactwo. Początki kariery wynalazcy nie były jednak łatwe; zanim skonstruowany przez niego rewolwer okazał się sukcesem, Colt musiał uzbroić się w cierpliwość i konsekwentnie pracować nad jego ulepszeniem.

Człowiek, którego nazwisko jest uznawane za synonim rewolweru, przyszedł na świat 19 lipca 1814 r. w Hartford w amerykańskim stanie Connecticut. Pochodził z rodziny kupieckiej, ale już w młodości przejawiał zainteresowanie nowinkami technicznymi; w szczególności był zafascynowany bronią palną.

W 1830 r. Colt skonstruował prototyp rewolweru kapiszonowego z otwartym szkieletem oraz obrotowym magazynkiem. Od 1836 r., po opatentowaniu w Wielkiej Brytanii i USA, broń była produkowana w założonym przez konstruktora w Paterson w stanie New Jersey Towarzystwie Akcyjnym Patent Arms Company (stąd nazwa pierwszego modelu rewolweru - Colt Paterson).

Początkowo wynalazek nie cieszył się popularnością, a amerykańskie Ministerstwo Spraw Wojskowych odrzuciło propozycję Colta dotyczącą zawarcia kontraktu na dozbrojenie armii rewolwerami nowego typu.

Początkowo wynalazek nie cieszył się popularnością, a amerykańskie Ministerstwo Spraw Wojskowych odrzuciło propozycję Colta dotyczącą zawarcia kontraktu na dozbrojenie armii rewolwerami nowego typu. Mimo to konstruktor, podczas swych objazdów po Ameryce, prezentował nową broń zachwalając jej atuty. Potencjalnych nabywców odstraszała jednak jej wysoka cena – ok. 200 dolarów za sztukę. Niski popyt na rewolwery sprawił, że fabryka Colta w Paterson upadła na przełomie 1842 i 1843 r.

Wynalazca nie zraził się jednak tym niepowodzeniem i pracował nad usprawnieniem mechanizmu ładowania broni, którą skonstruował.

Pierwsze egzemplarze ulepszonych rewolwerów, wyposażonych w sześciokomorowe bębenki (dzięki czemu, aby załadować rewolwer nie trzeba było dokonywać jego demontażu), rząd USA nabył w 1847 r., co było m.in. efektem trwającej wówczas wojny amerykańsko-meksykańskiej.

W konsekwencji Colt założył przedsiębiorstwo Colt Company, uruchamiając linię produkcyjną rewolwerów. W porównaniu z pierwszymi egzemplarzami broni z lat 30. XIX w., nowe colty, dzięki zmechanizowaniu ich produkcji, sprzedawano po cenie ośmiokrotnie niższej – po 25 dolarów.

Samuel Colt zmarł 10 stycznia 1862 r. w rodzinnym Hartford. W ciągu następnych lat z jego fabryki wychodziły kolejne modele rewolwerów, m.in. Pocket, Dragoon, Walker, Mounted Rifles oraz Navy. Do śmierci Colta z taśm produkcyjnych zeszło ok. 325 tys. rewolwerów o kalibrze 9-11 mm.

Szybkostrzelne rewolwery Colta zrewolucjonizowały XIX-wieczny rynek broni palnej, a ich konstruktor dorobił się na nich fortuny. Popularnych coltów używali także powstańcy styczniowi.

Szybkostrzelne rewolwery Colta zrewolucjonizowały XIX-wieczny rynek broni palnej, a ich konstruktor dorobił się na nich fortuny. Broni sygnowanej marką Colt używały m.in. obie amerykańskie armie walczące w wojnie secesyjnej w latach 1861-1865, a zamówienia na dostarczenie tysięcy sztuk rewolwerów płynęły do fabryki Colta m.in. z Wielkiej Brytanii, Rosji i Turcji. Popularnych coltów używali także powstańcy styczniowi.

Rewolwery stały się jednym z symboli Dzikiego Zachodu, a wśród ich nabywców byli zarówno tamtejsi osadnicy, kowboje, jak i mieszkańcy innych stanów Ameryki. Wielu z nich uwierzyło w zapewnienia Colta, że posiadanie broni zagwarantuje im skuteczną ochronę przed przestępcami.

Firma założona przez Colta – jako Colt's Manufacturing Company – funkcjonuje do dziś jako czołowy producent broni palnej na świecie. Produkuje ona nie tylko rewolwery, ale i pistolety, karabiny oraz karabiny maszynowe, m.in. na potrzeby amerykańskiej armii i policji.

Colt zapisał się w historii nie tylko jako konstruktor broni, ale także wynalazca baterii podwodnej oraz człowiek, który uruchomił podwodny telegraf, łączący Nowy Jork i Fire Island. (PAP)

wmk/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL