Walki o granice II RP

24.05.2018 aktualizacja 25.05.2018

7 mln zł na realizację koncertu w stulecie Powstania Wielkopolskiego

7 milionów złotych będzie kosztowała realizacja grudniowego koncertu na miejskim stadionie w Poznaniu, organizowanego z okazji setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Producentem i nadawcą koncertu będzie telewizja TVN.

Informację o kosztach wydarzenia przekazała PAP rzeczniczka marszałka województwa wielkopolskiego Anna Parzyńska-Paschke. Koncert "Wiara, Nadzieja, Wolność" z udziałem gwiazd polskiej sceny muzycznej ma być kulminacyjnym wydarzeniem obchodów 100-lecia wybuchu powstania.

Interpelację w sprawie zasadności kontraktu na obsługę przez TVN koncertu i kosztów wydarzenia złożył do zarządu Województwa Wielkopolskiego szef klubu radnych PiS w wielkopolskim sejmiku Dariusz Szymczak.

"Chcę zweryfikować informację dotyczącą przeznaczenia na ten cel 7 mln zł. Moje pytania dotyczą również tego, czy była analizowana możliwość współpracy czy choćby negocjacji z innymi mediami, na przykład telewizją publiczną lub inną stacją komercyjną. Chciałbym poznać powody, dla których pieniądze podatników mają być przeznaczone na tę określoną komercyjną stację telewizyjną" – powiedział Szymczak.

Jak dodał, "wciąż odbija się nie tylko finansową czkawką nieudana inwestycja marszałka województwa w film o powstaniu wielkopolskim, +Hiszpanka+". Film trafił do kin w 2015 roku, kosztująca 24 mln zł produkcja zebrała mieszane recenzje i nie odniosła komercyjnego sukcesu. Jedna czwarta budżetu "Hiszpanki" pochodziła z kasy samorządu województwa.

Anna Parzyńska-Paschke potwierdziła PAP podawaną przez radnego kwotę na realizację grudniowego koncertu. Wyjaśniła, że planowane wydarzenie będzie "duże i prestiżowe" – stąd taki koszt. Przypomniała, że informacje o przygotowaniach do tego wydarzenia były podawane opinii publicznej m.in. podczas marcowej konferencji prasowej. Marszałek województwa Marek Woźniak informował wówczas, że producentem i nadawcą koncertu będzie TVN.

"Wybór konkretnego wykonawcy poprzedziła rzetelna praca koncepcyjna na różnych płaszczyznach. Oferta TVN spełniła nasze oczekiwania pod względem produkcyjnym i artystycznym. Przy wyborze kładliśmy nacisk na takie elementy, jak koncepcja artystyczna, potencjał promocyjny, skala produkcji i zasięg oddziaływania" – powiedziała. Jak dodała, właścicielem praw do koncertu będzie Województwo Wielkopolskie.

"Mamy nadzieję, że finalny produkt odegra taką rolę w popularyzacji naszego zwycięskiego powstania, jaką mu przypisujemy. Chcemy, żeby 27 grudnia w całej Polsce, w setną rocznicę jego wybuchu, siła przekazu z Poznania na żywo, w dobrym czasie antenowym, o tej dumnej, nie tylko regionalnej historii, dotarła do jak największej liczby widzów w całej Polsce. A potem, w formie utrwalonej, służyła promocji naszego regionu" – podała Parzyńska-Paschke.

W marcu marszałek Marek Woźniak informował, że koncert ma być "największym wydarzeniem, które będzie towarzyszyło obchodom w Poznaniu". "Koncert będzie transmitowany i mamy nadzieję, że m.in. dzięki temu przekazowi Polacy uświadomią sobie i zrozumieją, że powstanie wielkopolskie było ważne nie tylko dla Wielkopolski, ale i dla całego kraju, i że powstanie było istotnym elementem tworzenia się niepodległego państwa" – mówił Woźniak.

Jak podawano na marcowej konferencji, w Poznaniu wystąpią Maryla Rodowicz, Edyta Górniak, Kayah, Andrzej Piaseczny, Anna Wyszkoni, Beata Kozidrak i Bajm, Perfect i Kamil Bednarek. Artystom będą towarzyszyły chór i orkiestra. W programie znajdą się m.in. skomponowane specjalnie na tę uroczystość utwory.

Główne obchody 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego odbędą się 27 grudnia w Poznaniu przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Na placu Wolności, w miejscu, gdzie powstańcy składali przysięgę wojskową, stanie obóz powstańczy. 28 grudnia uroczystości upamiętniające powstańców wielkopolskich odbędą się w Warszawie.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy przejęto lotnisko Ławica. Do połowy stycznia 1919 r. wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany między Niemcami a państwami Ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła - z wyjątkiem skrawków - prawie cała Wielkopolska.(PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL