Polska po 1989 roku

20.09.2018

Ambasada Izraela zasmucona atakiem na synagogę w Gdańsku

Jesteśmy zasmuceni aktem wandalizmu, którego ofiarą padła społeczność żydowska w Gdańsku - napisała w czwartek na Twitterze Ambasada Izraela w Polsce. W środę w święto do synagogi w Gdańsku wrzucono kamień, w chwili gdy wierni szykowali się do modlitwy w święto Jom Kipur.

"Jesteśmy zasmuceni aktem wandalizmu, którego ofiarą padła społeczność żydowska w Gdańsku i ubolewaniem napawa nas fakt, że sprawca dokonał go podczas Jom Kipur - najświętszego dnia w żydowskim kalendarzu" - podkreśliła Ambasady Izraela w Warszawie we wpisie na Twitterze.

Do ataku na Nową Synagogę w Gdańsku-Wrzeszczu doszło w środę w godzinach popołudniowych. Do bożnicy, gdzie trwały przygotowania do modlitwy, wrzucony został przez okno kamień. O zdarzeniu poinformowało na Twitterze Forum Żydów Polskich. "Sprawca wrzucił przez okno dużych rozmiarów kamień. W przedsionku, do którego wpadł kamień, siedziały kobiety oczekujące na Neilę - końcową modlitwę Jom Kipur" - podano.

Atak potępił prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. "Stanowczo potępiam zachowanie sprawcy i liczę na jego szybkie wykrycie. Przepraszam wspólnotę żydowską Gdańska. W mieście wolności i solidarności szanujemy każdą religię i nie akceptujemy aktów chuligaństwa" - napisał na portalu społecznościowym.

Policja rozpoczęła poszukiwania sprawcy. Policja ustala, jakie były okoliczności tego zdarzenia i czy doszło do niego w wyniku chuligańskiego wybryku, czy na tle religijnym.

Przyjęto zawiadomienie o przestępstwie, które wstępnie zostało zakwalifikowane jako narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Zagrożone jest ono karą do trzech lat więzienia.(PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk

krz/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL