Anne Applebaum za książkę "Za żelazną kurtyną" otrzymała Cundill Prize, najwyższą pieniężną nagrodę za książkę historyczną na świecie, przyznawaną w Toronto przez Uniwersytet McGilla książkom o „doniosłym znaczeniu tak literacko, jak społecznie i naukowo”.
Książka „Iron Curtain” miała premierę w Stanach Zjednoczonych jesienią 2012 roku, w Polsce ukazała się w pod koniec października tego roku nakładem Wydawnictwa Świat Książki pod tytułem „Za żelazną kurtyną. Ujarzmienie Europy Wschodniej 1944-1956”.
Amerykańska dziennikarka i historyczka, żona ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego opisuje w książce proces zniewolenia politycznego państw, które po II wojnie światowej znalazły się w strefie wpływów Stalina, biorąc pod lupę trzy państwa: Polskę, Niemcy i Węgry.
Amerykańska dziennikarka i historyczka, żona ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego opisuje w niej proces zniewolenia politycznego państw, które po II wojnie światowej znalazły się w strefie wpływów Stalina, biorąc pod lupę trzy państwa: Polskę, Niemcy i Węgry.
Szczegółowo opisuje, w jaki sposób szybko ubezwłasnowolniono instytucje społeczeństwa obywatelskiego na różnych szczeblach: partie polityczne, kościół, media i organizacje młodzieżowe. Wyjaśnia, jak organizowano służbę bezpieczeństwa, jak komuniści zdominowali media i jak wszelkie formy opozycji zostały osłabione i rozbite.
Czerpiąc z niedawno udostępnionych materiałów archiwalnych oraz wielu źródeł niedostępnych po angielsku, Applebaum przedstawia taktykę komunistów, którzy dochodzili do władzy gnębiąc, grożąc i mordując. Opowiada także o życiu jednostek, by pokazać wybory, jakich musiały dokonywać: walczyć, uciekać czy współpracować.
Cundill Prize została ustanowiona sześć lat temu, jej wysokość to 75 tys. dolarów, co czyni ją najwyższą na świecie nagrodą dla literatury faktu i książek historycznych. Ogłoszenie nazwiska tegorocznego laureata odbyło się w środę w Toronto. (PAP)
aszw/ ula/