Religia

27.03.2019

CBOS: ponad połowa Polaków dobrze ocenia działalność Kościoła

Większość Polaków (57 proc.) pozytywnie ocenia działalność Kościoła rzymskokatolickiego, a negatywnie niemal jedna trzecia (32 proc.) – wynika z najnowszego badania CBOS.

Z sondażu wynika, że w ostatnim półroczu opinie o działalności Kościoła rzymskokatolickiego w zasadzie się nie zmieniły. W marcu ponad połowa Polaków ocenia ją pozytywnie (57 proc.), a niemal jedna trzecia (32 proc.) – negatywnie.

Autorzy badania wskazują, że krytyczne opinie przeważają nad aprobatą (lub też ją równoważą) wśród osób identyfikujących się z lewicą, nieuczestniczących w praktykach religijnych lub robiących to kilka razy w roku. Negatywne oceny wyrażają także mieszkańcy największych miast i osoby najlepiej wykształcone, uzyskujące najwyższe dochody, a także niezadowolone z własnej sytuacji materialnej.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich, wspomaganych komputerowo (CAPI), 7-14 marca 2019 r., na liczącej 1046 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. (PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ joz/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL