Kultura i sztuka po 1989 roku

02.03.2017 aktualizacja 03.03.2017

Don’t Panic! We’re From Poland – polska muzyka na międzynarodowych festiwalach

Polscy muzycy zagrają w 2017 r. na największych międzynarodowych festiwalach w ramach kolejnej edycji programu „Don’t Panic! We’re From Poland”, prezentującego polską sztukę zagranicą.

Organizatorzy cyklu podkreślili podczas czwartkowej konferencji prasowej w warszawskiej siedzibie Instytutu Adama Mickiewicza (IAM), że zadaniem „Don’t Panic! We’re From Poland” jest prezentowanie międzynarodowej branży muzycznej najciekawszych trendów i zjawisk w polskiej muzyce aktualnej, czyli każdego gatunku, z wyłączeniem muzyki klasycznej.

„Cała idea wywodzi się z opozycji do modelu kultury, który opiera się na jednorazowym wysyłaniu artysty w jakieś miejsce. W przypadku naszej pracy powracamy w te same miejsca, jesteśmy konsekwentni” - powiedział jeden z organizatorów projektu Michał Hajduk.

Organizatorzy projektu, zainicjowanego w 2008 r. przez IAM, współpracują z najważniejszymi festiwalami, targami muzycznymi i konferencjami, co pozwala na umacnianie polskiej marki na zagranicznych rynkach, a także pozyskiwanie nowych partnerów i tworzenie szans promocji polskich zespołów zagranicą.

Pierwsze koncerty nowego cyklu miały już miejsce. W 2017 r. na festiwalu Eurosonic Noorderslag w holenderskim Groningen wystąpiły dwa polskie zespoły - Trupa Trupa oraz Buslava - otrzymały oferty od zagranicznych dystrybutorów, a także zaproszenia na kolejne imprezy. Dobre recenzje za koncerty na MENT Ljubljana zebrały grupy Coals, Sotei oraz Teielte.

Wiosną polska muzyka prezentowana będzie natomiast na muzycznych imprezach SXSW, Tallin Music Week, Primavera Sound czy Spring Break Festival. Na jesieni planowane są również występy polskich artystów m.in. na Reeperbahn Festival.

Od 27 marca do 2 kwietnia odbywać się będzie Tallin Music Week, na którym w tym roku zagra sześć artystów i zespołów z Polski: Coals, Janusz Prusinowski Kompania, Moo Latte, RAT, Rhythm Baboon i Sutari.

Kolejną okazją do zapoznania się z najnowszą polską muzyką będzie Spring Break Festival, który rozpocznie się w Poznaniu 20 kwietnia. W tym roku zagrają Better Person, Mateusz Franczak i Rosa Vertov. Przygotowano także panele dyskusyjne: „Showcase i co dalej?” oraz „Biuro eksportu muzyki w Polsce”.

Miłośnicy muzycy jazzowej spotkają się po raz 12. w Bremie, gdzie od 27 do 30 kwietnia trwać będą targi Jazzahead. Zagraniczni specjaliści i dziennikarze będą mogli zapoznać się z najnowszymi trendami w polskiej muzyce jazzowej. Służyć temu celowi będzie polskie stanowisko „Poland by Culture.pl”.

Już po raz siódmy polska muzyka zabrzmi podczas jednej z największych światowych imprez, barcelońskiego Primavera Sound, który odbywać się będzie w dniach 31 maja – 4 czerwca. Wyboru zespołów dokonał dyrektor artystyczny festiwalu Alberto Guijarro, który na zaproszenie IAM regularnie śledzi polską scenę muzyczną. Polscy artyści zaprezentują się także na Reeperbahn Festival w Hamburgu,

Szczególnym wydarzeniem dla polskiej branży muzycznej będą targi WOMEX, które w tym roku – po raz pierwszy – odbywać się będą w Polsce. Zgodnie ze zwyczajem, targi co roku odbywają się w innym kraju. Od 25 do 29 października odbywać się będą w Katowicach. Jak podkreślili organizatorzy cyklu, targi WOMAX „to najważniejsze i największe wydarzenie tego typu w Europie, najlepsza okazja do spotkania się profesjonalistów związanych z muzyką tradycyjną, etniczną i folk”. Zeszłoroczna edycja wydarzenia zgromadziła ponad 3000 delegatów oraz 2000 branżowych firm i instytucji.

Szczegóły dotyczące programu tegorocznej edycji Don’t Panic! We’re From Poland dostępne są na stronie internetowej www.dontpanic.culture.pl (PAP)

pj/ agz/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL