Polska po 1989 roku

19.02.2019

A. Duda o wystawie w Pałacu Prezydenckim: prezentuje Polaków przez wiele pokoleń

Warszawa, 19.02.2019. Prezydent Andrzej Duda przemawia podczas wernisażu wystawy malarstwa „Oblicza Polski - oblicza Polaków”, w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. PAP/J. Kamiński Warszawa, 19.02.2019. Prezydent Andrzej Duda przemawia podczas wernisażu wystawy malarstwa „Oblicza Polski - oblicza Polaków”, w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. PAP/J. Kamiński

Ta wystawa prezentuje Polskę, prezentuje nas, Polaków, przez wiele pokoleń. Poczynając od I Rzeczypospolitej, poprzez czas zaborów, aż do współczesności – mówił prezydent Andrzej Duda na wernisażu wystawy „Oblicza Polski – oblicza Polaków” we wtorek w Pałacu Prezydenckim.

"Bardzo się cieszę z tego dzisiejszego spotkania, dlatego że jest to także okazja, żeby państwu podziękować. Podziękować za ten zeszłoroczny czas, kiedy prowadzone przez państwa instytucje kulturalne w różnych aspektach uczciły stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Bardzo mi na tym zależało, żebyśmy to święto obchodzili w różnych formułach. Ta formuła pokazania polskiej kultury, pokazania tego stulecia i pokazania Polski była bardzo ważna i ogromnie dziękuję za to, że państwo tę prośbę spełnili" - powiedział prezydent zwracając się do obecnych na wtorkowym wernisażu dyrektorów instytucji kultury.

"Dziękuję, że w większości przypadków w tak piękny sposób, wyjątkowy to stulecie zostało uczczone, dając także naszym rodakom możliwość obcowania z kulturą, z tą kulturą bardzo wysoką, w różnych jej formach. (...) Myśmy się też tutaj w Pałacu Prezydenckim starali. Dziękujemy też ogromnie za pomoc, którą uzyskaliśmy od państwa. (...) Cieszę się ogromnie z multimedialnego, mobilnego muzeum, które przygotowaliśmy w ramach Kancelarii Prezydenta, które przez 112 dni jeździło po Polsce, odwiedziło 65 miejscowości, ponad 50 tys. osób zwiedziło to muzeum" - podkreślił Andrzej Duda, który uczestniczył w wernisażu wspólnie z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą.

Jak mówił, wystawa polskiego malarstwa "Oblicza Polski - oblicza Polaków" została przygotowana przez Muzeum Narodowe w Krakowie. "Prezentuje Polskę, prezentuje nas Polaków przez cały szereg pokoleń. Poczynając od pierwszej Rzeczypospolitej poprzez czas zaborów aż do współczesności (...) Ogromnie się cieszę, że będziemy mogli tę wystawę zobaczyć my dzisiaj, ale przede wszystkim, że będą tę wystawę mogły zobaczyć i głowy państw i goście, którzy odwiedzają Pałac Prezydencki" - zaznaczył prezydent dodając, że wystawa "będzie zdobiła Pałac Prezydencki przez prawie rok do stycznia 2020 r.".

Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Betlej podkreślił, że to wielki zaszczyt i wyróżnienie dla jego placówki, że może "dekorować Pałac Prezydencki zbiorami bardzo ważnymi". "To dzieła, które są starannie dobierane, która mają coś znaczyć. I tak jest z tą wystawą. Mamy do czynienia z obrazami, które coś znaczą. To są oblicza Polaków, ale poprzez oblicza Polaków poznajemy oblicze Polski, poznajemy wydarzenia, które towarzyszyły powstawaniu tych portretów. To obrazy, które uobecniają pewne znaki, pewne wydarzenia" - mówił.

Dodał, że na wystawę zostały wybrane także obrazy z kolekcji Książąt Czartoryskich. "To wyjątkowa kolekcja, jedyna tego typu w naszym kraju. (...) Mam nadzieję, że wybór, który został dokonany na tę wystawę spotka się z państwa uznaniem" - powiedział Betlej.

Na wystawie "Oblicza Polski - oblicza Polaków" można zobaczyć prace Jacka Malczewskiego, Zbigniewa Pronaszki i Leona Wyczółkowskiego, a także malarzy współczesnych takich jak Wiesław Szamborski i Romuald Oramus.

Obok prezentowanych w tzw. Antyszambrze portretów wielkich wodzów, jak Jan III Sobieski i Józef Piłsudski oraz znanych artystów jak sportretowana przez Franciszka Krudowskiego Helena Modrzejewska na ekspozycji znalazły się wizerunki robotników i biedoty np. "Śmieciarze" i "Koncert" Wlastimila Hofmana, "Kowal" Franciszka Teodora Ejsmonda i "Kobiety modlące się w kruchcie" Mieczysława Reyznera.

W Małej Sieni Pałacu można zobaczyć sceny rodzajowe z życia społeczności wsi i małych miasteczek z kolekcji krakowskiego Muzeum Narodowego. W korytarzu przy Gabinecie Prezydenta RP zawisły dwa dzieła z kolekcji Książąt Czartoryskich. To portrety Izabeli z Lubomirskich Ignacowej Potockiej i Aleksandry z Lubomirskich Stanisławowej Potockiej wykonane przez portrecistę Pompeo Batoniego. W Sali Obrazowej zaprezentowane zostały dzieła malarstwa XX-wiecznego nawiązujące do życia codziennego - publicznego i prywatnego. (PAP)

autor: Anna Kondek-Dyoniziak

akn/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL