PRL

05.11.2019

Dwudniowe uroczystości pogrzebowe gen. Szczepana Ścibiora w Dęblinie

Dwudniowe uroczystości pogrzebowe gen. bryg. pil. Szczepana Ścibiora, byłego komendanta „Szkoły Orląt”, rozpoczęły się we wtorek w Dęblinie. Gen. Ścibior w 1952 r. po wyreżyserowanym procesie został rozstrzelany; jego szczątki odnaleziono na „Łączce” na Powązkach.

Trumna ze szczątkami gen. Ścibiora we wtorek po południu przewieziona została do Dęblina i wystawiona w rektoracie Lotniczej Akademii Wojskowej. Podczas konferencji naukowej przypomniano sylwetkę i dokonania generała. W dęblińskim Muzeum Sił Powietrznych otwarto poświęconą mu wystawę.

Główne uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę. Gen. Ścibior pochowany zostanie przy kościele garnizonowym, na terenie uczelni lotniczej. Z inicjatywą pochowania gen. Ścibiora w Dęblinie wystąpiła Lotnicza Akademia Wojskowa ze względu na jego zasługi – powiedział rzecznik LAW w Dęblinie ppłk Jarosław Wojtyś.

Szczepan Ścibior w latach 1947-1951 był komendantem Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie. W sierpniu 1951 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy Głównego Zarządu Informacji MON. Po brutalnym śledztwie oskarżono go o „udział w spisku mającym na celu obalenie siłą władz państwa i szpiegostwo”, a następnie skazano na śmierć i rozstrzelano w więzieniu mokotowskim w sierpniu 1952 r. wraz z sześcioma innymi oficerami-lotnikami.

W 1956 r. Najwyższy Sąd Wojskowy wznowił postępowanie wobec oficerów, a Naczelna Prokuratura Wojskowa umorzyła je, uznając, że w postępowaniu przygotowawczym nie było żadnych dowodów na potwierdzenie stawianych w oskarżeniu zarzutów.

Ciało Szczepana Ścibiora pogrzebano w nieznanej rodzinie, bezimiennej mogile. W 2017 r. jego szczątki odnaleziono na „Łączce” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 11 marca 2019 r. został mianowany pośmiertnie na stopień generała brygady.

Ścibior urodził się w 1903 r. w Uniejowie nad Wartą. Ukończył Oficerską Szkołę Lotniczą w Dęblinie w 1927 r. W czasie II wojny światowej walczył w Wielkiej Brytanii. Dowodził jedną z eskadr 305. Dywizjonu Bombowego i krótko całym dywizjonem. Jego samolot został zestrzelony w sierpniu 1941 r. nad Belgią. Ścibior dostał się do niewoli, do 1945 r. był więziony w niemieckich stalagach. W 1946 r. wrócił do kraju i podjął służbę w lotnictwie. (PAP)

Autor: Zbigniew Kopeć

kop/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL