Mamy nadzieję, że przez działalność ISiM polskie źródła historyczne zostaną wprowadzone w międzynarodowy obieg naukowy - powiedziała PAP p.o. dyrektor Instytutu Solidarności i Męstwa (ISiM) Monika Cornell.
"Chcemy aby ISiM stał się miejscem spotkań i współpracy naukowców z Polski i zagranicy, którzy tu na miejscu - w Polsce - zapoznawali się z naszymi źródłami. Efektem tego mają być książki i publikacje, które będą pokazywały obywatelom świata jak wyglądały losy Polski i Polaków. Młodzi polscy uczeni, dzięki stypendiom z ISiM, będą mieli wyjątkową okazje podnosić swoje kompetencje językowe" - powiedziała PAP p.o. dyr. Instytutu Solidarności i Męstwa Monika Cornell.
"W planach mamy rozbudowany system stypendiów. Mamy już w przygotowaniu rozporządzenia dotyczące stypendiów badawczych, które planujemy uruchomić już w tym roku" - dodała.
ISiM ma także prowadzić badania socjologiczne w Polsce i zagranicą.
"Prowadzimy szeroko zakrojone badania socjologiczne. Na obecnym etapie są to badania jakościowe na grupach polskiego społeczeństwa w różnych miejscowościach. Wyniki pierwszych badań będą zaprezentowane w czerwcu 2018 roku. Planujemy również badania socjologiczne poza granicami Polski" - zapowiedziała Monika Cornell.
ISiM będzie także budował nowoczesne archiwum. Wg dyrektor Cornell "będzie ono jedną z najważniejszych części instytutu". "Nie będzie to standardowe archiwum - jesteśmy nową instytucją i mamy środki by stworzyć nowoczesne archiwum cyfrowe na bazie zdigitalizowanych źródeł dotyczących II wojny światowej. Archiwa będą zawierały dokumenty dotyczące Polski, z którymi nie można się zapoznać w kraju" - zaznaczyła.
Cornell podkreśliła, że materiały "będą dostępne dla badaczy polskich oraz zagranicznych. Materiały będą przetworzone cyfrowo przy użyciu najnowocześniejszych technologii, by można było je udostępnić badaczom w nowoczesnej formie. Chcę nadmienić, że nie będziemy w ten sposób dublować prac Instytutu Pamięci Narodowej. Nasza działalność dotyczy archiwów niedostępnych nie tylko w IPN, ale także w innych polskich archiwach" - dodała.
ISiM prowadzi również działalność kulturalno-edukacyjną. Pierwszym projektem jest nagrywanie rozmów ze świadkami II wojny światowej. Dotyczy to osób, które "ratowały Polaków i były ratowane". "Robimy to bardzo szybko ponieważ czas jest nieubłagany i ci ludzie odchodzą. Świadectwa tych ludzi będziemy gromadzić w repozytorium filmowym instytutu. Świadectwa będą tłumaczone na cztery języki: hebrajski, angielski, rosyjski i niemiecki. Nasze przedsięwzięcie może trochę przypominać projekt Stevena Spielberga (USC Shoah Foundation - PAP)" - wyjaśniła Cornell.
"Chcemy wprowadzić polskie doświadczenie do międzynarodowego historycznego obiegu naukowego poprzez nasze własne źródła. To jest dla nas bardzo ważne" - podkreśliła.
Instytut Solidarności i Męstwa jest najmłodszą polską instytucją naukową. Dyr. Cornell wyjaśniła, że obecnie trwają poszukiwania siedziby dla ISiM oraz budowa struktur instytutu. "Poszukujemy także pracowników oraz kontaktów z naukowcami z Polski i zagranicy, pod kątem ewentualnej współpracy. Pracowników będziemy zatrudniać w drodze konkursu" - mówiła.
Skład Rady Pamięci - organu opiniodawczego ISiM także nie jest jeszcze ustalony. Cornell zaznaczyła, że jest "jedenastu kandydatów z którymi rozmawialiśmy. Lista jest obecnie u pana wicepremiera Glińskiego. Osobiście wysłałam prośbę o zatwierdzenie składu rady i wyznaczenie jej przewodniczącego. Rada Pamięci będzie także nas wspomagała przy wyborze naukowców, którzy będą pracowali w ramach ISiM" - dodała.
Odnosząc się do współpracy ISiM z uczelniami wyższymi w ramach stypendiów naukowych dla studentów, Monika Cornell podkreśliła, że :"współpraca z uczelniami wyższymi i z młodymi ludźmi wynika ze statusu ISiM, którego działalność jest skierowana m.in. do polskich badaczy. Jednocześnie szukamy młodych naukowców, którzy pracują nad materią, która nas interesuje i chcemy przyciągać ich do instytutu" - powiedziała. "Przygotowaliśmy rozporządzenie w sprawie stypendiów i ta droga formalna nas obowiązuje. Najpierw musimy wykonać rozporządzenie, by później przygotować indywidualne granty i regulaminy do nich" - wyjaśniła.
Celem działalności powołanego 9 listopada 2017 r. Instytutu Solidarności i Męstwa (ISiM) jest m.in. inicjowanie, podejmowanie i wspieranie działań mających na celu upamiętnienie i uhonorowanie osób żyjących, zmarłych lub zamordowanych, zasłużonych dla narodu polskiego, zarówno w kraju, jak i za granicą. Chodzi o pielęgnowanie pamięci lub niesienie pomocy osobom narodowości polskiej lub obywatelom polskim innych narodowości, będącym ofiarami zbrodni sowieckich, nazistowskich zbrodni niemieckich, zbrodni z pobudek nacjonalistycznych lub innych przestępstw stanowiących zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości lub zbrodni wojennych, w okresie od dnia 8 listopada 1917 r. do 31 lipca 1990 r. (PAP)
autor: Maciej Puchłowski
edytor: Paweł Tomczyk
pmm/ pat/