II wojna światowa

18.06.2019

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej: nie ma planów zburzenia pomnika na Westerplatte

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Karol Nawrocki zapewnił we wtorek, że nie ma planów zburzenia pomnika na Westerplatte. O taką ewentualność zapytała go podczas wtorkowych obrad komisji infrastruktury Agnieszka Pomaska (PO-KO).

We wtorek na posiedzeniu sejmowej Komisji Infrastruktury odbywa się pierwsze czytanie poselskiego projektu specustawy "o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku". Według jego autorów, posłów PiS, ma on usprawnić budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku.

Podczas wtorkowych obrad projekt krytykowali posłowie PO-Koalicji Obywatelskiej. Skierowali też kilka pytań do dyrektora Muzeum II Wojny Światowej Karola Nawrockiego.

Gdańska posłanka PO-KO Agnieszka Pomaska przywołała wypowiedź sprzed lat Mariusza Wójtowicza-Podhorskiego, byłego pełnomocnika wojewody pomorskiego ds. Westerplatte, obecnie pracownika Muzeum II Wojny Światowej. Wójtowicz-Podhorski - według posłanki PO-KO - mówił kiedyś o potrzebie zastąpienia pomnika na Westerplatte "czymś efektowniejszym, zarazem skromniejszym".

Nawrocki zwrócił się z prośbą do Pomaskiej, by nie rozliczała go ze słów sprzed lat innej osoby. "Jak pani poseł zauważyła, nie jest to ani dyrektor, ani wicedyrektor. Ja jeszcze raz z tego miejsca chciałbym powiedzieć, że nie planujemy zniszczenia pomnika. Myślę, że tę debatę i tę dyskusję w tej konkretnej kategorii moglibyśmy uznać za zakończoną" - powiedział dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

Pomaska zapytała ponadto czy to prawda, że Nawrocki, ubiegając się w zeszłym roku o bycie kandydatem PiS na prezydenta Gdańska, "wykorzystywał pieniądze publiczne, pieniądze muzeum, żeby się promować". "Czy to prawda, że Muzeum zapłaciło 25 tysięcy złotych za publikację pana wywiadów w tygodniku Sieci, gdzie zresztą niezbyt dobrze wypowiedział się pan o swoich poprzednikach i też o tych, którzy doprowadzili do budowy Muzeum II Wojny Światowej?" - pytała posłanka PO-KO.

Na to pytanie dyrektor Nawrocki nie odpowiedział. Nie odniósł się też do zarzutów wiceprzewodniczącego komisji infrastruktury Stanisława Żmijana (PO-KO), że przyświecają mu "niejasne, nietransparentne, wręcz ciemne cele". "Pan nie ma patentu na patriotyzm, pan nie może sugerować, że jest lepszym patriotą niż my tutaj pracujący w tej izbie" - powiedział poseł PO-KO, zwracając się do szefa Muzeum II Wojny Światowej.

Na tę wypowiedź zareagowali za to posłowie Prawa i Sprawiedliwości, którzy uznali zarzuty Żmijana za "inwektywy". (PAP)

autor: Marta Rawicz

mkr/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL