#DziękUEmy - pod takim hasłem ruszy niebawem w stolicy kampania prezentująca inwestycje, które dzięki 15 latom członkostwa Polski w UE udało się zrealizować w mieście. 1 maja w Warszawie odbędzie się też kilka imprez, w tym piknik i koncert z okazji 15. rocznicy przystąpienia do Unii.
"Warszawa jest dzisiaj nowoczesnym miastem, przyciągającym talenty, rozwijającym przedsiębiorczość, inwestycje, zwłaszcza jeśli chodzi o ochronę środowiska czy programy społeczne. Nie ma właściwie takiej dziedziny, w której nie byłby widoczny wpływ Unii Europejskiej, bo niemożliwa byłaby realizacja większości inwestycji" - podkreślił w rozmowie z PAP prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Przypomniał, że dzięki funduszom europejskim w stolicy udało się zbudować bulwary wiślane, Centrum Nauki Kopernik, oczyszczalnię Czajka, wyremontować szpitale. "Właściwie wszystko jest współfinansowane przez Unię Europejską i te pieniądze pomagają we wzroście gospodarczym" - zauważył Trzaskowski.
Rzecznik stołecznego ratusza Kamil Dąbrowa zwrócił uwagę, że Warszawa jest największym beneficjentem środków z budżetu UE. "Mamy się czym chwalić - pozyskaliśmy 17,6 mld zł, co oznacza w przeliczeniu na jednego mieszkańca miasta około 10 tysięcy zł. To najwięcej ze wszystkich samorządów w Polsce" - zaznaczył Dąbrowa. "Warszawa w ciągu tych 15 lat naprawdę wypiękniała, mamy więc co świętować" - dodał.
W ramach kampanii #DziękUEmy zaprezentowane mają być inwestycje, które Warszawa zrealizowała dzięki wsparciu unijnemu, jak choćby metro, czy oczyszczalnia Czajka. Oprócz akcji informacyjnej, miasto zaplanowało też na 1 maja, czyli w 15. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, liczne atrakcje dla mieszkańców.
Jak podaje na swych stronach urząd miasta, w ramach organizowanego przez Stołeczną Estradę "Festiwalu Europejskiego" na Krakowskim Przedmieściu warszawiacy będą mogli wziąć udział w pikniku (odbędzie się w godz. 12-18). Ulica zostanie podzielona na strefy, w których na odwiedzających będą czekały rozmaite atrakcje.
W strefie "tańca i śpiewu" przy ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza pojawią się m.in. artyści z Polski, Grecji i Niemiec, którzy pomogą zwiedzającym nauczyć się podstaw europejskich tańców – mazura, polki, paso doble, zorby czy kankana. Na chętnych przez cały dzień będą czekały także konkursy z nagrodami. Około godziny 14.00 i 17.00 z balkonu hotelu Bristol popłynie "Oda do radości".
Warszawiacy, wraz z artystami operowymi, będą mieli okazję zaśpiewać europejskie przeboje. Na całej długości Krakowskiego Przedmieścia spotkać będzie można orkiestry dęte i teatry uliczne. Traktem przejdzie korowód "Ody do radości", złożony z tancerzy, animatorów, muzyków i mieszkańców.
W "strefie kuchni europejskiej" uczestnicy Festiwalu będą mieli okazję skosztować dań kuchni europejskiej. Do żurku, chłodnika litewskiego, czeskiej zupy czosnkowej, słoweńskiej joty czy węgierskiego gulaszu chętni zasiądą przy wspólnym, 28-metrowym stole.
Dla najmłodszych świętujących 15-lecie członkostwa Polski w UE przy skwerze Hoovera przewidziano "strefę dzieci", a w niej – m.in. ekologiczne warsztaty plastyczne, integracyjne wielopokoleniowe gry, warsztaty budowania charakterystycznych europejskich budowli i bajki narodowe. Przy skwerze ks. Twardowskiego usytuowane zostanie z miasteczko nowoczesnych technologii.
"Festiwal Europejski" zakończy o godz. 19.00 koncert z udziałem gwiazd polskiej estrady. Na scenie w Multimedialnym Parku Fontann pojawi się Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Narodowej pod batutą Krzesimira Dębskiego, a także Kayah, Natalia Nykiel, Stanisław Soyka i artyści operowi.
Jednym z elementów programu obchodów 15-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej będzie także film prezentujący zmiany, które zaszły w tym czasie w stolicy.
W dniach 1-4 maja w Multimedialnym Parku Fontann można będzie o godz. 21.30 obserwować nowe pokazy. "W tym roku w spektaklu pod tytułem +Wars i Sawa+ wracamy do najdawniejszej historii naszego miasta, która niesie uniwersalne prawdy i odwieczne pytanie: "Czy mimo trudności prawdziwa miłość zwycięży?" - informuje urząd miasta.
Na potrzeby spektaklu przygotowana została nowoczesna wizualizacja wyświetlana laserami na kurtynie wodnej oraz choreografia fontann ze specjalnie na tę okazję skomponowaną muzyką z utworem finałowym "Pieśń Syreny".
Ratusz przypomina, że inspiracją dla pokazów multimedialnych na Podzamczu od kilku lat są warszawskie legendy i opowieści. W ubiegłym sezonie można było oglądać historię o księciu Niedźwiedziu; w poprzednich latach bohaterami pokazów byli Bazyliszek i warszawskie syreny.(PAP)
autor: Marta Rawicz
mkr/ par/