W dniu Wszystkich Świętych na warszawskim Cmentarzu Żydowskim, artyści i działacze społeczni zbierali pieniądze na rzecz odnowy zaniedbanych grobów. Wśród kwestujących byli m.in. Maja Komorowska, Jacek Dehnel i aktorzy Teatru Żydowskiego. Przed bramą cmentarza, na rzecz odnowy jednej z największych nekropolii żydowskich na świecie, kwestowali artyści oraz osoby zaangażowane w ochronę żydowskich cmentarzy w Polsce.
"Od wielu lat jesteśmy organizatorami kwesty na Wszystkich Świętych. Zebrane pieniądze przeznaczane są na odnowę cmentarza" - powiedziała w rozmowie z PAP Małgorzata Wołyńska ze Społecznego Komitetu Opieki nad Cmentarzami i Zabytkami Kultury Żydowskiej w Polsce. "Naprawiamy rozbite nagrobki, wycinamy drzewa, które wyjątkowo przyczyniają się do niszczenia cmentarza".
Wśród kwestujących byli m.in. Maja Komorowska, Jacek Dehnel i Gołda Tencer. Odwiedzających po cmentarzu oprowadzał Jan Jagielski, znawca dziejów Cmentarza Żydowskiego i historii Żydów w Polsce.
Kirkut powstał w 1806 roku. W tym czasie na jego terenie zostało pogrzebanych około 250 tys. osób. Początkowo chowani na nim byli jedynie bardziej zamożni Żydzi. Uboższej części społeczności żydowskiej na miejsce pochówku wyznaczono Cmentarz Bródnowski na prawym brzegu Wisły.
Najwięcej zniczy i kwiatów odwiedzający cmentarz składali m.in. na grobie Marka Edelmana, jednego z głównych przywódców powstania w getcie warszawskim w 1943 roku oraz pod symbolicznymi pomnikami. Wśród tych, pod pomnikiem pedagoga i pisarza Janusza Korczaka, a także pod Pomnikiem Pamięci Dzieci - Ofiar Holocaustu. Monument nawiązujący kształtem do muru getta, udekorowany jest kwiatami oraz zdjęciami żydowskich dzieci, które zginęły podczas drugiej wojny światowej.
Cmentarz Żydowski jest miejscem spoczynku wielu wybitnych osobistości XIX-wiecznej i przedwojennej Warszawy, m.in.: historyka Szymona Askenazego, twórcy języka esperanto Ludwika Zamenhofa, aktorki i założycielki warszawskiego Teatru Żydowskiego Estery Racheli Kamińskiej, malarza Aleksandra Lessera, publicysty i działacza socjalistycznego Szymona Anskiego oraz pisarza Juliana Stryjkowskiego. Nagrobki innych znanych osób, m.in. historyka Samuela Adalberga i wiolonczelisty Eli Kochańskiego już nie istnieją bądź nie zostały dotąd odnalezione.
Kirkut powstał w 1806 roku. W tym czasie na jego terenie zostało pogrzebanych około 250 tys. osób. Początkowo chowani na nim byli jedynie bardziej zamożni Żydzi. Uboższej części społeczności żydowskiej na miejsce pochówku wyznaczono Cmentarz Bródnowski na prawym brzegu Wisły. (PAP)
pj/ ako/