Inne

02.04.2015 aktualizacja 14.07.2016

Dziennikarze mediów polonijnych wyróżnieni nagrodami im. Płażyńskiego

Dziennikarze z Austrii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Polski otrzymają nagrody im. Macieja Płażyńskiego przyznawane mediom służącym Polonii - poinformował w czwartek Press Club Polska. Zwycięzców wybrano spośród kilkudziesięciu nominacji z kilkunastu krajów.

W kategorii "dziennikarz medium polonijnego" laureatką jest Dorota Krzywicka–Kaindel, uhonorowana za cykl publikacji w wydawanym w Austrii miesięczniku "Polonika" o zachowaniu przez emigrantów polskiej tożsamości przy jednoczesnej potrzebie otwierania się przez nich na nową kulturę ich nowej ojczyzny.

W kategorii "dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne" laureatką jest Ewa Szkurłat-Adamska z Radia Kraków, nagrodzona za reportaże "Krakowianka" oraz "Puste stepy", w których pokazała, jak powracający do Polski Polacy z Ukrainy i Kazachstanu zderzają się z biurokratyczną niemożnością.

W kategorii "dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii" laureatką jest Kasia Madera, brytyjska dziennikarka o polskich korzeniach, pracująca w BBC World. Nagrodzono ją za regularne prezentowanie wartościowych materiałów o Polsce i Polakach w jednej z najważniejszych telewizji informacyjnych na świecie.

W kategorii redakcja medium polonijnego laureatem jest "Kurier Galicyjski" - największa polska gazeta na Ukrainie, której wydawcą i redaktorem naczelnym jest Mirosław Rowicki. Nagrodę przyznano za odważną publicystykę dotyczącą polskiej tożsamości na Ukrainie oraz za wnikliwą analizę procesu tworzenia się państwowości ukraińskiej i aspiracji Ukraińców do budowania państwa opartego na europejskich wartościach.

Laureatów wyłoniło jury w składzie: Jakub Płażyński (przewodniczący, syn patrona), senator Andrzej Grzyb (przedstawiciel marszałka Senatu), Jarosław Gugała (telewizja Polsat), Jerzy Haszczyński ("Rzeczpospolita"), Małgorzata Naukowicz (Polskie Radio) oraz Karolina Grabowicz-Matyjas (dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni, sekretarz jury).

Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego jury honoruje pracę dziennikarzy i mediów służących Polonii. Powstała z inicjatywy Press Clubu Polska, Jakuba Płażyńskiego, prezydentów Gdańska, Sopotu i Gdyni, marszałka województwa pomorskiego oraz Fundacji Pomorskiej. Intencją inicjatorów jest zachowanie w pamięci Polaków osoby i dokonań patrona nagrody – działacza opozycji antykomunistycznej, pierwszego niekomunistycznego wojewody gdańskiego, marszałka Sejmu RP i wicemarszałka Senatu RP, prezesa Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", człowieka o szerokich horyzontach i dalekowzrocznym spojrzeniu na Polskę i świat. Maciej Płażyński zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.

Wyróżnienia przyznaje się co roku za pracę dziennikarską w roku poprzednim, w czterech kategoriach: dziennikarz medium polonijnego, dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne, dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii oraz redakcja medium polonijnego. Nagrody w każdej z trzech kategorii dziennikarskich stanowią: statuetka oraz 10 tys. zł, zaś nagrodę w kategorii redakcja medium polonijnego stanowi statuetka.

Gala połączona z wręczeniem nagród odbędzie się w czerwcu 2015 r. w Muzeum Emigracji w Gdyni. (PAP)

wkt/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL