Europa i świat po 1989 roku

02.01.2019

Foxman o Pieronku: odszedł Wielki Przyjaciel Żydów

Odszedł Wielki Człowiek, Wielki Duchowny, Wielki Przyjaciel Żydów – napisał o bp. Tadeuszu Pieronku w liście kondolencyjnym do kard. Stanisława Dziwisza szef Centrum Studiów nad Antysemityzmem i były dyrektor Ligii Przeciw Zniesławieniom (ADL) Abraham Foxman.

Bp Tadeusz Pieronek zmarł 27 grudnia. W środę w Krakowie rozpoczęły się dwudniowe uroczystości pogrzebowe. W czwartek duchowny zostanie pochowany w krypcie kościoła św. Piotra i Pawła.

Obszerny list Abrahama Foxmana biuro prasowe archidiecezji krakowskiej przesłało mediom w środę. Żydowski działacz pisze, że bp Tadeusz Pieronek jak mało kto wcielał w życie słowa Jana Pawła II, by postrzegać Żydów jako "Starszych Braci".

"Stała za tym nie tylko teologiczna świadomość korzeni chrześcijaństwa sięgających judaizmu, nie tylko głęboka znajomość dziejów narodu żydowskiego, ale także bagaż własnych przeżyć i doświadczeń oraz niezłomne przekonanie, że dla wspólnej przyszłości Chrześcijan i Żydów, Katolików i Żydów, a w szczególności Polaków i Żydów nie ma żadnej alternatywy" – czytamy.

Według Foxmana ci, którzy akceptują antysemityzm, szkodzą Kościołowi i Polsce. Jak zaznaczył, zmarły był rzecznikiem dialogu i zwalczania wszelkich ekstremizmów, które mogą godzić w dialog. Bp Pieronek był także – napisał Foxman – "gorącym propagatorem postaci legendarnego polskiego emisariusza Jana Karskiego, człowieka, który próbował powstrzymać Holocaust".

Żydowski działacz dodał, że to właśnie z rąk Tadeusza Pieronka przyjmował w Waszyngtonie Nagrodę Orła Jana Karskiego, przyznaną za rok 2006. "Byłem pod głębokim wrażeniem formatu duchowego i intelektualnego Biskupa" – podkreślił, zwracając uwagę, że również polski biskup, ale też pisarz, laureat Nobla – Elie Wiesel, otrzymali Orła Jana Karskiego.

Zdaniem Foxmana Tadeusz Pieronek i Elie Wiesel mieli ze sobą wiele wspólnego. Podczas niemieckiej okupacji byli od siebie oddaleni o kilkanaście kilometrów – jeden był w wiosce niedaleko Oświęcimia, drugi za drutami niemieckiego KL Auschwitz.

Pieronek i Wiesel – napisał szef Centrum Studiów nad Antysemityzmem – spotkali się kilkukrotnie. Zwrócił uwagę, że podczas jednego ze spotkań (gdy Pieronek przybył do fundacji noblisty na Manhatanie) Wiesel przywitał Polaka słowami: "Welcome, Dear Bishop! Welcome in Veritate" (pol. Witaj, Drogi Biskupie. Witaj w prawdzie). "W prawdzie" było dewizą bpa Pieronka. W spotkaniu tym uczestniczył także kard. Stanisław Dziwisz.

"Tadeusza Pieronka i Elie Wiesela połączył wielki wzajemny szacunek, który przerodził się w przyjaźń" – napisał urodzony w Baranowiczach, a mieszkający w Nowym Jorku Foxman. Jego zdaniem bp Pieronek uważał, że postać Wiesela powinna być bardziej obecna w polskiej przestrzeni publicznej. Biskup był m.in. promotorem doktoratu Wiesela na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

W ocenie Foxmana Pieronek i Wiesel uważali, że Karski jest bohaterem całej ludzkości. Wracając do osobistych przeżyć, Wiesel mówił do Pieronka: "Jesteśmy braćmi ponad drutami Auschwitz. Może kiedyś razem przekroczymy bramę tego piekła na ziemi, by dać świadectwo".

Według żydowskiego działacza tym, co najsilniej łączyło Pieronka z Wieselem, było przekonanie, że najważniejszą wartością jest godność ludzka, a najważniejszym celem działania obrona tej godności.

"Doskonale rozumieli, że godność tę odbierała zbrodnia Holocaustu, ale także odbiera ją dzisiejsza obojętność na los uchodźców z krajów ogarniętych wojną czy terrorem i łamaniem praw człowieka" – napisał. (PAP)

Autor: Beata Kołodziej

bko/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL