Polska po 1989 roku

12.10.2017

Fundusz im. bp. Jana Chrapka ogłosił nominacje do Nagrody "Viventi Caritate"

Rycerze Kolumba w Polsce oraz Tatiana Kaplińska, działająca na rzecz osób z zespołem Downa - zostali nominowani do tegorocznej edycji Nagrody "Viventi Caritate" („Żyjącemu Miłością”) - poinformował w czwartek jeden z organizatorów przedsięwzięcia, Zbigniew Miazga.

Nagrodę "Viventi Caritate" przyznaje kapituła Funduszu im. bp. Jana Chrapka, działającego od 2001 r. przy Caritas diecezji radomskiej. Wręczenie wyróżnienia odbędzie się tradycyjnie - w rocznicę śmierci zmarłego tragicznie bp. Chrapka, która przypada 18 października.

"Poprzez nagrodę chcemy nie tylko pamiętać biskupa Jana, ale również dostrzec i postawić za wzór tych ludzi czy instytucje, które podejmują cierpliwe, systematyczne, czasem heroiczne wysiłki, by przestrzeń życia wypełniać dobrem" - powiedział dziennikarzom Miazga.

Wyróżnienie otrzymują osoby i instytucje, które w sposób szczególny wykazują się aktywnością na polu działalności charytatywnej, społecznej, kulturalnej czy wychowawczej.

Nominowani do nagrody Rycerze Kolumba to organizacja katolicka mężczyzn, prowadząca działalność o charakterze charytatywnym, skupiająca ponad 1,7 mln członków w całym świecie. Nazwa organizacji upamiętnia postać Krzysztofa Kolumba, odkrywcy, który przywiózł chrześcijaństwo do Nowego Świata. Jej członkami mogą zostać jedynie dorośli mężczyźni będący praktykującymi katolikami. Naczelnymi zasadami zakonu są: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm.

Od ponad 10 lat Rycerze Kolumba są obecni także w Polsce. Chętnie działają na rzecz lokalnych środowisk. Organizują charytatywne bale i koncerty. Dofinansowują letni wypoczynek dla dzieci z niezamożnych rodzin. Z ich inicjatywy, w ramach akcji "Łuczniki dla Afryki", zebrano kilkaset maszyn do szycia, które trafiły do afrykańskich kobiet.

Drugą nominowaną do nagrody jest radomianka Tatiana Kaplińska, matka niepełnosprawnego dziecka, działaczka i organizatorka projektów i kampanii na rzecz osób zespołem Downa.

Nazwa nagrody - "Żyjącemu miłością" - nawiązuje do słów biskupa Chrapka: "Dzielmy się miłością, aby otaczający nas świat ludzi wszelako potrzebujących stał się piękniejszym i bardziej braterskim, a dobro wspólne mogło być nie tylko bronione, ale także wzbogacone naszą odpowiedzialną troską, inspirowaną wrażliwością serca kształtowanego Ewangelią".

Po raz pierwszy Nagroda "Viventi Caritate" została wręczona w 2005 r. Otrzymali ją dyrektor Ogródka Jordanowskiego w Radomiu - Jerzy Iwański i dyrektorka Katolickiej Świetlicy Profilaktyczno-Wychowawczej w Radomiu - siostra Urszula Krajewska ze Zgromadzenia Sióstr św. Michała Archanioła. W ub. roku nagroda trafiła do Lucyny Wiśniewskiej, lekarki, organizatorki wielu akcji prozdrowotnych, b. posłanki.

Biskup Jan Chrapek był ordynariuszem diecezji radomskiej w latach 1999-2001. Zginął 18 października 2001 r. w wypadku samochodowym w miejscowości Siekluki k. Białobrzegów. Miał 53 lata. Jako biskup radomski był inicjatorem wielu charytatywnych przedsięwzięć: jadłodajni dla ubogich, banku żywności, badań mammograficznych wykonywanych mammobusie, który docierał do najdalszych zakątków diecezji.(PAP)

autor: Ilona Pecka

edytor: Anna Małecka

ilp/ malk/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL