XIX wiek

16.10.2012 aktualizacja 14.07.2016

Giscard d'Estaing w Polsce: promocja książki i spotkanie z przydentem Komorowskim

Były prezydent Francji Valery Giscard d'Estaing odwiedził we wtorek Warszawę, gdzie promował swoją nową książkę "Zwycięstwo armii Napoleona". Spotkał się też w Belwederze z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Jak powiedział PAP prezydencki minister Jaromir Sokołowski, tematem rozmowy była przyszłość integracji europejskiej. Były francuski prezydent był przewodniczącym Konwentu do spraw Przyszłości Europy, który opracował projektu traktatu ustanawiającego Konstytucję dla Europy.

Komorowski - jak poinformował Sokołowski - przekazał b. prezydentowi Francji egzemplarz "Konstytucji dla Europy" Wojciecha Jastrzębowskiego z 1831 roku.

Książka francuskiego polityka "Zwycięstwo armii Napoleona" przedstawia alternatywną wersję historii i opisuje zwycięstwo Napoleona w wojnie z Rosją w 1812 roku.

Giscard d'Estaing przekonywał na wtorkowej konferencji w Warszawie, że założona w jego książce hipoteza, dotycząca decyzji Napoleona o wycofaniu wojsk spod Moskwy, jest realistyczna. "To było prawdopodobne. Od tego momentu dzieje Europy toczą się zupełnie inaczej, niż w rzeczywistości" - mówił.

Zgodnie z opisaną książce historią Napoleon, wbrew oczekiwaniom Rosjan, wycofał się spod Moskwy, co pozwoliło na ich zaskoczenie w bitwie pod Wilnem. "Rosjanie zostają rozbici. Ich klęska otwiera nowy rozdział w historii Europy" - czytamy na stronie wydawnictwa "Sonia Draga", które wydało "Zwycięstwo armii Napoleona". Książka miała polską premierę 10 października.

B. francuski prezydent podkreślił, że Polacy stanowili w armii napoleońskiej drugą grupę po Francuzach, a w napisanej przez niego książce Polska jest krajem, który najbardziej zyskał na zwycięstwach Napoleona.

W środę były prezydent Francji będzie w Krakowie; w Collegium Novum odbierze z rąk rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego medal Plus Ratio Quam Vis i wystąpi na otwarciu konferencji historycznej na temat "Europa napoleońska i wojna 1812 roku".

Valéry Giscard d'Estaing był prezydentem Francji w latach 1974-81. W 2001 roku został mianowany na przewodniczącego Konwentu do spraw Przyszłości Europy, w którym pracował nad projektem traktatu ustanawiającego Konstytucję dla Europy. (PAP)

gł/ ajg/ eaw/ jbr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL