Kultura i sztuka po 1989 roku

04.12.2018

Gliński: oferta muzeów w 100-lecie niepodległości – imponująca

 Poznań, 04.12.2018. Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński (L) wręcza byłemu dyrektorowi MNP, prof. UAM dr hab. Wojciechowi Suchockiemu (P) Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski podczas spotkania dyrektorów muzeów w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk Poznań, 04.12.2018. Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński (L) wręcza byłemu dyrektorowi MNP, prof. UAM dr hab. Wojciechowi Suchockiemu (P) Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski podczas spotkania dyrektorów muzeów w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk

Oferta muzeów przygotowana z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości jest imponująca - podkreślił we wtorek w Poznaniu minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Wicepremier był gościem spotkania dyrektorów muzeów z całego kraju.

Do Poznania na trzydniowe, cykliczne spotkanie przyjechali przedstawiciele instytucji prowadzonych lub współprowadzonych przez resort kultury. Jak podkreślają organizatorzy, zjazd jest okazją do podsumowania działań placówek muzealnych w roku jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego, który był we wtorek gościem wydarzenia, podziękował dyrektorom muzeów za ich pracę - nie tylko tą związaną z jubileuszowymi obchodami.

"Chciałem przede wszystkim państwu podziękować za to, co robicie, jak polskie muzea wyglądają, jak te instytucje są prowadzone. Możemy chyba z dumą powiedzieć, że polska kultura doskonale się rozwija między innymi także dzięki funkcjonowaniu instytucji, które państwo prowadzicie. Ten szczególny rok był tego też szczególnym dowodem" - powiedział.

Jak podkreślił, w ciągu ostatnich miesięcy muzea były gospodarzami "wielu wspaniałych inicjatyw związanych z rocznicą niepodległości".

"Bardzo za to dziękuję, bo ta oferta po prostu jest imponująca. Gdy mnie często próbowano podpytywać, był taki moment, kiedy w ogóle kwestionowano to, czy Polska obchodzi w sposób godny tę rocznicę i co po niej zostanie, to między innymi właśnie mówiliśmy, że zostanie to wszystko, co jest stworzone przez nasze instytucje" - powiedział.

"Te wspaniałe wystawy to nie tylko zmiana społeczna polegająca na kontakcie z tą wspaniałą sztuką, ale to także dorobek w postaci chociażby katalogów, filmów dokumentalnych i wielu innych rzeczy, które są takim dodatkowym impulsem dla państwa codziennej pracy” – dodał.

Aleksandra Sobocińska, rzeczniczka Muzeum Narodowego w Poznaniu, które jest gospodarzem spotkania dyrektorów muzeów powiedziała PAP, że organizowane cyklicznie zjazdy służą wymianie doświadczeń i podsumowaniu pracy placówek w minionych miesiącach.

"Ten zjazd jest zjazdem szczególnym, ponieważ przypada w roku jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości. W związku z tym również ministerstwo podsumowuje ten rok: co muzea w tym czasie zrobiły, jakie inicjatywy zostały podjęte, z jakimi efektami i jaki jest odbiór społeczny tej wielkiej rocznicy” - powiedziała.

Sobocińska podkreśliła, że placówki muzealne także w przyszłym roku czeka szereg ważnych rocznic. "To będzie znów rok szczególny, bo będą przecież okrągłe rocznice wybuchu II wojny światowej, wybuchu powstania warszawskiego oraz pierwszej, tej chyba najbardziej dla Polaków znaczącej wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II” – powiedziała.

W trakcie spotkania minister Gliński wręczył dotychczasowemu dyrektorowi Muzeum Narodowego w Poznaniu prof. Wojciechowi Suchockiemu przyznany przez prezydenta RP Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. W ostatnich dniach prof. Suchocki przeszedł po 18 latach pracy na stanowisku dyrektora na emeryturę. Zastąpił go dotychczasowy zastępca ds. naukowych Adam Soćko.

Minister Gliński podkreślił, że prof. Suchocki prowadząc przez lata dziewięciooddziałowe Muzeum Narodowe w Poznaniu doprowadził między innymi do gruntownego remontu sal ekspozycyjnych starego gmachu oraz podjął istotne inwestycje, m.in. dwuetapową rewitalizację zespołu pałacowego w Rogalinie oraz rozbudowę, remont i stworzenie nowej ekspozycji w Muzeum Sztuk Użytkowych na Wzgórzu Przemysła. Łącznie, pod dyrekcją Suchockiego, w MNP zorganizowanych zostało ponad 280 wystaw. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL