Muzeum Gombrowicza w Vence, gdzie pisarz spędził ostatnie lata życia będzie współprowadzone przez Muzeum Gombrowicza we Wsoli, gdzie pisarz często przebywał, odwiedzając brata Jerzego - taka umowę podpisali w środę w Warszawie przedstawiciele obu placówek w obecności ministra kultury Piotra Glińskiego.
Porozumienie o współprowadzeniu Przestrzeni Muzealnej Gombrowicza w Vence podpisali w środę - w obecności wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego - wiceburmistrz miasta Vence, Evelyne Temmam oraz Tomasz Tyczyński - kurator Muzeum Gombrowicza we Wsoli (oddział Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, współprowadzonego przez MKiDN). Porozumienie określa zasady współpracy i podział obowiązków związanych z opieką i prowadzeniem ekspozycji gombrowiczowskiej w Vence.
Na mocy porozumienia strona polska przekazuje eksponaty, które będą stanowić ekspozycję "L'Espace Gombrowicz" w Muzeum Witolda Gombrowicza w Vance, natomiast strona francuska udostępnia pomieszczenia utytułowane na drugim piętrze Villi Alexandrine z przeznaczeniem na sale ekspozycyjne.
Minister Gliński zwrócił uwagę na fakt, że podpisane w środę porozumienie to połączenie działań "dwu dobrze funkcjonujących instytucji". "Są to poważne dwie instytucje, które tworzą taką platformę, miejsce wymiany. Kilkanaście lat to trwało, aby powstało małe muzeum Gombrowicza w unikalnym miejscu. Vance to jest miasteczko niedaleko Nicei na południu Francji, gdzie jest najmniejsza francuska katedra. Chcieliśmy, żeby powstało takie miejsce upamiętniające Gombrowicza, żeby powstała instytucja - coś, co wspiera, proliferuje wartości. Bardzo dobrze, że to podpisanie współpracy zintensyfikuje działalność tych instytucji a także synergia poprzez współpracę umożliwi większą aktywność obu placówkom" - mówił minister kultury. "Liczymy na dobrą współpracę i wspaniały rozwój obu instytucji" - dodał Gliński.
Przestrzeń muzealna w Villi Alexandrine została udostępniona zwiedzającym we wrześniu 2017 roku. Ze strony francuskiej wiele wysiłku w stworzenie muzeum włożyła obecna w środowej uroczystości w Warszawie zastępca burmistrza Vence Evelyne Temmam, która starała się o to od 2014 roku. "Statystyki pozwalają spojrzeć na przyszłość placówki optymistycznie - w pierwszym roku odwiedziło nas ponad 4 tys. osób. Współpraca z naszym bliźniakiem - muzeum we Wsoli - po podpisaniu umowy pozwoli nam angażować się w nowe projekty" - mówiła Temmam.
Muzeum jest poświęcone francuskiemu okresowi życia Gombrowicza (1964-68) i mieści się w jego dawnym mieszkaniu w Vilii Alexandrie. 80-metrowa przestrzeń muzealna została przygotowana i otwarta w 2017 roku dużym nakładem sił i środków MKiDN oraz dzięki przychylności miasta Vence. Prace konserwatorskie Villi Alexandrine zostały sfinansowane z programu MKiDN "Ochrona Dziedzictwa Kulturowego za Granicą", a ich wykonanie było możliwe dzięki kilkumiesięcznej pracy ponad 30 polskich konserwatorów z Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Warszawie.
Gombrowiczowie zajmowali w Villi Alexandrine drugie piętro, mieszkanie z pięcioma balkonami. W mieszczącym się tam muzeum niewiele jest przedmiotów osobistych pisarza, ale można podziwiać zdjęcia Gombrowicza oraz przeczytać o jego twórczości i życiu w Vence. Polskiego pisarza odwiedzali często i chętnie artyści, co dokumentują eksponowane w muzeum fotografie Kota Jeleńskiego i Sławomira Mrożka.
Gombrowicz nie jest jedynym znanym twórcą, który mieszkał w Vence. To właśnie w tej miejscowości, położonej w południowo-wschodniej Francji, pomiędzy Niceą a Antibes, zmarł w 1930 roku brytyjski pisarz D.H. Lawrence. Żyli tam i tworzyli również pisarz James Baldwin oraz malarze Marc Chagall i Henri Matisse. (PAP)
autor: Agata Szwedowicz
aszw/ pat/