Jeden z najbardziej poczytnych tygodników opinii w Polsce - wydawany w Katowicach "Gość Niedzielny" - świętuje 90-lecie istnienia. Najważniejszym punktem rocznicowych obchodów będzie w niedzielę uroczysta msza w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla.
"Obecnie, gdy mija 90 lat nieprzerwanego niemal ukazywania się +Gościa Niedzielnego+, jest on jednym z największych tygodników opinii w Polsce. Co tydzień trafia do kilkuset tysięcy czytelników. Wielu katolikom pomaga po chrześcijańsku widzieć świat i swoje życie. +Gość Niedzielny+ jest również ważnym głosem Kościoła w życiu publicznym" - podkreślił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, zapraszając do udziału w rocznicowych obchodach.
"Gość Niedzielny" jest wydawany przez Wydawnictwo Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Oprócz tradycyjnego kolportażu, można go kupić m.in. w parafiach. Z danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy wynika, że z miesięczną sprzedażą powyżej 130 tys. egzemplarzy (w lipcu tego roku blisko 135 tys.), czasopismo jest liderem wśród polskich tygodników opinii, wyprzedzając "Newsweeka" i "Politykę".
Pierwszy numer „Gościa Niedzielnego” ukazał się 9 września 1923 r. z inicjatywy ks. Augusta Hlonda, administratora apostolskiego dla Górnego Śląska, późniejszego pierwszego biskupa katowickiego, a następnie prymasa Polski. Organizację nowego tygodnika powierzono ks. Teodorowi Kubinie, proboszczowi Kościoła Mariackiego w Katowicach.
W słowie wstępnym do pierwszego numeru ks. Hlond zwrócił uwagę, że nowe pismo „przychodzi jako przyjaciel ludu z otwartem słowem prawdy”. „Nie chce nikomu schlebiać. Nie służy żadnemu stronnictwu politycznemu ani nie jest wyrazem interesów jakiegoś odłamu społeczeństwa. Chce w mroki szare wnieść promień światła. Chce w duszną atmosferę społeczną tchnąć orzeźwiający powiew Chrystusowego ducha” - pisał.
Według obecnego redaktora naczelnego tygodnika ks. Marka Gancarczyka historia pisma dzieli się na trzy zasadnicze okresy: czas do wybuchu II wojny światowej, okres PRL oraz czas po 1989 r., kiedy tygodnik działa już bez ograniczeń.
"Długi okres PRL był próbą przetrwania, pozostania na powierzchni, co zresztą się udało; wiele tytułów jednak padło, zostało zlikwidowanych, a +Gość Niedzielny+ - przy wszystkich trudnościach cenzorskich i technicznych - utrzymał się na powierzchni" - wskazał ks. Ganczarczyk, który kieruje tygodnikiem od 10 lat.
Z okazji jubileuszu powstała książka "Taki Gość!”, która jest kontynuacją wydawnictwa sprzed pięciu lat, na 85-lecie pisma. O ile jednak poprzednia publikacja była opracowaniem historycznym, o tyle „Taki Gość!” to praca zespołowa, na którą złożyły się teksty wielu pracowników tygodnika, którzy m.in. podzielili się wspomnieniami i doświadczeniami pracy w redakcji.
"Zasadniczym celem publikacji jest próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, jak się zmieniliśmy w ciągu ostatnich pięciu lat. Jak zmienił się zespół redakcyjny, czego doświadczał, jakie były kolejne etapy jego rozwoju, jak zmieniał się zewnętrzny wygląd +Gościa+ i jakie stanowisko zajmowaliśmy wobec najważniejszych w tym okresie problemów" - zaznaczył na łamach pisma redaktor książki, kierownik działu "Świat" w tygodniku Andrzej Grajewski.
W artykule poświęconym książce Grajewski podkreślił, że dziś "Gość Niedzielny" jest nowoczesnym czasopismem opinii, które nie tylko utrzymało tradycyjny krąg odbiorców, ale pozyskało nowych, także wśród młodszych czytelników. "Utrwalona została również solidna baza ekonomiczna tygodnika, oparta zarówno na przychodach ze sprzedaży, jak i dochodach z reklam. Dzięki temu przez ostatnie 10 lat wydawnictwo – pomimo licznych inwestycji – osiągało zysk ze swej działalności" - napisał.
Zespół wydawnictwa „Gościa Niedzielnego” liczy ponad 130 osób pracujących w całej Polsce. Siedziba redakcji znajduje się w Katowicach. Są też oddziały w poszczególnych diecezjach.(PAP)
mab/ abr/ ura/