70. Krakowska Lekcja Śpiewania najważniejszych polskich pieśni, hymn państwowy zagrany z wieży Bazyliki Mariackiej oraz zapalenie płomienia niepodległości na Kopcu Kościuszki - to elementy obchodów Święta Niepodległości, które rozpoczną się w sobotę w Krakowie.
Współorganizowane przez Małopolski Urząd Wojewódzki obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Krakowie rozpoczną się w sobotę od pikniku wojskowego "Służymy Niepodległej" na Rynku Głównym. Następnie odbędą się tam gry miejskie pod hasłem "Ocalić od zapomnienia". W godzinach wieczornych zapalony zostanie płomień niepodległości na Kopcu Kościuszki, a także odbędzie się koncert "Od marzeń do niepodległości" w siedzibie PTG "Sokół".
W niedzielę główne uroczystości rozpocznie składanie kwiatów przy pomniku Żołnierzy Polski Walczącej. Następnie o godz. 10 w katedrze wawelskiej ks. abp Marek Jędraszewski odprawi mszę świętą. Na Wawelu również nastąpi wspólne odśpiewanie hymnu narodowego w ramach akcji "Niepodległa do hymnu!". Uczestnicy uroczystości z Wawelu udadzą się w patriotycznym pochodzie na plac Jana Matejki, gdzie przy Krzyżu Katyńskim, na placu im. ojca Adama Studzińskiego nastąpi złożenie kwiatów.
Następnie uroczystości przeniosą się przed grób Nieznanego Żołnierza. Tam też nastąpi uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych. Wydarzenie zakończy się uroczystą defiladą, która przejdzie ulicą Basztową.
Melodia "Mazurka Dąbrowskiego", grana przez strażaków-hejnalistów w niedzielę w samo południe popłynie także z wieży Bazyliki Mariackiej. Cztery zwrotki hymnu zagrają na trąbkach ogniomistrz Łukasz Włodarczyk i starszy strażak Jarosław Stelmach. Na płycie Rynku pod hejnalicą zaśpiewa go chór. W ramach akcji hymn rozbrzmi w ponad 500 miejscach świata.
Również w niedzielę na krakowskim Rynku zabrzmią najważniejsze polskie pieśni i piosenki. Wszystko w ramach jubileuszowej, 70. Krakowskiej Lekcji Śpiewania pod hasłem "Radosna Niepodległości", która rozpocznie się o godz. 17. Honorowy patronat nad koncertem objął prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Z kolei Muzeum Narodowe w Krakowie z okazji zbliżającego się święta, w ramach akcji "Weekend niepodległościowy" udostępni do darmowego zwiedzania wszystkie wystawy czasowe oraz galerie stałe. W gmachu głównym będzie można zobaczyć m.in. cieszącą się ogromną popularnością wystawę "Wyspiański" oraz otwartą tydzień temu ekspozycję "Niepodległość. Wokół myśli historycznej Józefa Piłsudskiego".
W sobotę muzeum zaprasza na zajęcia dla rodzin z dziećmi "Niepodległa, czyli jaka?" oraz na premierę spektaklu przygotowanego przez Teatr Jednej Miny "123". I w sobotę, i w niedzielę po wystawie "Niepodległość" oprowadzać będą jej kuratorzy.
Śpiewniki, plakaty, ulotki i fotografie będą czekać na pasażerów "patriotycznego tramwaju", który 11 listopada 2018 r. od 10.30 do 14.30 pojedzie wokół krakowskich Plant. Pasażerowie tramwaju zamiast biletów otrzymają śpiewniki pieśni patriotycznych z wkładką prezentującą miejsca i ludzi na Krakowskim Szlaku Niepodległości.
Natomiast w krakowskim Parku im. H. Jordana uczczeni zostaną "ojcowie niepodległości": Ignacy Daszyński, Roman Dmowski, gen. Józef Haller oraz Wincenty Witos, których popiersia odsłonięte zostaną w sobotę.(PAP)
autor: Nadia Senkowska
nak/ pat/