Kultura i sztuka po 1989 roku

24.10.2018

Inauguracja V Międzynarodowego Festiwalu Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie – we wtorek

Plakat V Międzynarodowego Festiwalu Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie. Źródło: Chopin.edu.pl  Plakat V Międzynarodowego Festiwalu Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie. Źródło: Chopin.edu.pl

Koncert Inaugurujący V Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie odbędzie się we wtorek w Filharmonii Narodowej. Podczas festiwalu wystąpią m.in. skrzypek Vadim Brodski, trio akordeonowe Motion Trio oraz skrzypek Janusz Wawrowski.

"Festiwal jest celebracją 100-lecia odzyskania niepodległości, której jednym z architektów był Ignacy Jan Paderewski" - podają organizatorzy koncertu.

Zamierzeniem organizatorów cyklu festiwalowych imprez jest "przywracanie Warszawie pamięci i wiekopomnych dokonań Paderewskiego". Jak przypomnieli, "artysta spędził tu swoją młodość i wielokrotnie do Warszawy powracał, już nie tylko jako pianista i kompozytor, ale jako mąż stanu, wybitny polityk, filantrop, wzór Polaka – patrioty".

Festiwal potrwa do 28 listopada. Koncerty będą się odbywały w Filharmonii Narodowej, Studiu Koncertowym im. Lutosławskiego, w Łazienkach Królewskich, na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina oraz na Zamku Królewskim.

Wydarzenie rozpocznie koncert w Filharmonii Narodowej z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości pt. "Stolica Wolności". Wystąpią Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia z Katowic pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka. Muzycy wykonają Symfonię h-moll I. J. Paderewskiego.

Dyrektor Fundacji "AVE ARTE", która jest organizatorem festiwalu, Wiesław Dąbrowski powiedział, że "jest to najbardziej patriotyczny utwór Paderewskiego". Jak poinformował, popularnie symfonia ta zwana jest "Polonią".

Pomiędzy częściami utworu odbędzie się projekcja filmów dokumentalnych autorstwa Wiesława Dąbrowskiego: "Paderewski – człowiek czynu, sukcesu i sławy" w skróconej wersji oraz "Prezydenci Paderewskiemu".

W dzień urodzin Ignacego Jana Paderewskiego, 6 listopada w Filharmonii Narodowej odbędzie się "koncert urodzinowy", na którym muzycy zagrają utwory Paderewskiego. Peter Jablonski wykona Koncert fortepianowy a-moll op. 17, a pianista Eduard Kunz "Fantazję Polską" gis-moll op.19. Muzycy wystąpią pod dyrekcją Marzeny Diakun.

Podczas pozostałych koncertów wystąpią m.in. skrzypek Vadim Brodski, trio akordeonowe Motion Trio, Szymanowski Young Power Big Band ze Szkoły Muzycznej im. K. Szymanowskiego z Warszawy oraz skrzypek Janusz Wawrowski.

Projekcje filmu dokumentalnego pt. "Paderewski – człowiek czynu, sukcesu i sławy" oraz spotkania autorskie z reżyserem filmu Wiesławem Dąbrowskim odbędą się w Podkowie Leśnej w Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich, Centrum Kultury Wilanów, Centrum Kultury Raszyn oraz w Towarzystwie Muzycznym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu.

Szczegółowe informacje na temat festiwalu dostępne są na stronie: http://ignacyjanpaderewski.com/ (PAP)

autor: Olga Łozińska

oloz/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL