26.05.2009 Warszawa (PAP) - Wydanie "Encyklopedii Solidarności" zawierającej 3 tys. haseł i ponad 5 tys. biogramów, konferencje naukowe, liczne publikacje, wystawy o opozycji w PRL i nowy portal internetowy - zapowiada Instytut Pamięci Narodowej (IPN) w latach rocznic związanych z Solidarnością.
Według prezesa IPN, jednym z najważniejszych projektów IPN dotyczących demokratycznej opozycji jest wydanie "Encyklopedii Solidarności", którego celem jest zebranie szczegółowych informacji na temat historii opozycji w PRL w latach 1976-1989. W encyklopedii znajdzie się ok. 3 tys. haseł rzeczowych m.in. o nielegalnych wydawnictwach, strajkach, grupach podziemnych; ponad 5 tys. życiorysów najważniejszych działaczy, a także kalendarium faktów i wydarzeń związanych z antykomunistyczną opozycją.
Jak zapowiedział Kurtyka, encyklopedia ukaże się w sierpniu 2010 r.
IPN realizuje także projekt "Władze PRL wobec kryzysów społecznych i opozycji demokratycznej w latach 1956-1989", który zakłada odtworzenie historii opozycji i metod jej zwalczania przez Służbę Bezpieczeństwa. Na ten temat IPN opublikował już kilka tomów źródeł, a w 2009 r. planuje publikację kilku monografii ukazujących dzieje opozycji w latach 1975-1980 w perspektywie ogólnopolskiej.
"Wyjątkowym źródłem, którego publikację planujemy, są codzienne raporty +bezpieki+ składane generałowi Jaruzelskiemu. Tytuł roboczy tej publikacji to +Karnawał Solidarności+, w której chcemy udokumentować każdy dzień od lipca 1980 r. do 13 grudnia 1981 r." - mówił Kurtyka.
W 30. rocznicę powstania Solidarności IPN planuje także wydanie 6-tomowej syntezy dziejów Solidarności, uwzględniając w niej także historię innych ważnych organizacji opozycyjnych lat 80. Ważnym elementem projektu mają być relacje setek działaczy Solidarności i innych ugrupowań, którzy przedstawią najważniejsze wydarzenia działalności opozycyjnej.
Kurtyka przypomniał także, że 17 maja IPN zainaugurował Rok Kultury Niezależnej, w ramach którego każdy z oddziałów IPN przygotuje m.in. konferencje, wystawy i koncerty przypominające główne formy kultury niezależnej lat 80. "Wszystkie te wydarzenia planujemy udokumentować w formie ok. 10 bogato ilustrowanych albumów" - zapowiedział prezes IPN.
Jako kolejną propozycję edukacyjną Kurtyka przedstawił portal internetowy www.rok1989.pl, który IPN uruchomi 4 czerwca. Na portalu, którego celem jest przedstawienie roli Polski w wydarzeniach 1989 r. na tle innych krajów, będzie można poznać relacje świadków, galerię zdjęć, fragmenty filmów i kalendarium.
Według Kurtyki, przeprowadzenie przez IPN naukowych i edukacyjnych przedsięwzięć związanych z Solidarnością nie byłoby możliwe bez zaangażowania i pomocy obecnej Solidarności.
W wtorkowej konferencji IPN uczestniczył także przewodniczący NSZZ Solidarność Janusz Śniadek, który powiedział, że "prawda i pamięć o Solidarności jest jedyną satysfakcją, jaką mogą uzyskać ludzie skrzywdzeni przez komunizm".
Podczas konferencji zaprezentowano także nowo wydaną przez IPN książkę Antoniego Dudka pt."Zmierzch dyktatury. Polska lat 1986-1989 w świetle dokumentów". (PAP)
nno/ abe/ gma/