Holokaust

13.07.2018

Irena Sendler i Janusz Korczak uhonorowani w Londynie

Janusz Korczak. Fot. PAP/CAF/archiuwum Janusz Korczak. Fot. PAP/CAF/archiuwum

Londyńska społeczność żydowska uhonorowała w czwartek postaci, które zasłużyły się pomocą Żydom podczas Holokaustu, w tym Irenę Sendler i Janusza Korczaka, odsłaniając poświęcone im tablice na cmentarzu Hoop Lane na północy miasta.

Ceremonia została zorganizowana przez West London Synagogue. W jej trakcie zaprezentowano sześć nowych tablic poświęconych - oprócz Polaków - także m.in. królowi Danii Chrystianowi X, organizatorowi transportu żydowskich dzieci z Czech do Wielkiej Brytanii sir Nicholasowi Wintonowi oraz uznanemu za Sprawiedliwego wśród Narodów Świata chińskiemu dyplomacie w Wiedniu Ho Feng-Shanowi.

"To jedyny taki mur (z tablicami) w całej Wielkiej Brytanii. Może być kilka pomników poświęconych niektórym z tych bohaterów, ale tutaj, na tym żydowskim cmentarzu w północnym Londynie postanowiliśmy, że chcemy upamiętnić tych mężczyzn i kobiety, którzy się poświęcili" - powiedział w rozmowie z polskimi mediami historyk Robert Lacey, który brał udział w projekcie.

W uroczystości wzięli udział m.in. ambasadorowie Polski i Izraela w Wielkiej Brytanii, uratowana z Holokaustu przez metropolitę kijowsko-halickiego Andrzeja Szeptyckiego przyjaciółka Ireny Sendler i działaczka na rzecz zbliżenia polsko-żydowskiego Lili Pohlmann a także uczestnicy Kindertransportu i córka Wintona, Barbara.

Ambasada RP w Londynie zaznaczyła w przesłanym PAP komunikacie, że do odsłonięcia tablic doszło w ramach obchodów Roku Ireny Sendler, który "jest okazją do rozpowszechnienia historii życia Sendler i do propagowania wśród Brytyjczyków heroicznych czynów pozostałych 6705 polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata".

Irena Sendler, wraz z innymi działaczami polskiej organizacji podziemnej „Żegota”, udzieliła pomocy ok. 2,5 tysiącom Żydom podczas II wojny światowej.

Janusz Korczak założył i prowadził w latach 1912-1942 Dom Sierot dla dzieci żydowskich w Warszawie. Był lekarzem i pedagogiem. Pomimo możliwości ratunku zginął wraz z podopiecznymi w komorze gazowej w Treblince w sierpniu 1942 roku.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

jakr/ jm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL