Polska po 1989 roku

18.07.2019

Wicepremier Sasin: na obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej będzie prezydent USA

Jacek Sasin. Fot. PAP/A. Guz Jacek Sasin. Fot. PAP/A. Guz

Na obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Warszawie będzie prezydent USA Donald Trump, mamy to już potwierdzone – powiedział w czwartek wicepremier Jacek Sasin.

W programie "Tłit" wp.pl Sasin mówił, że w Warszawie odbędą się światowe obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

CZYTAJ TAKŻE

Dopytywany, dlaczego obchody odbędą się w Warszawie, a nie na Westerplatte, Sasin mówił, że to Warszawa jest stolicą Polski: "mamy stolicę, tutaj są obchodzone najważniejsze państwowe uroczystości, właśnie w stolicy i taka decyzja została podjęta, żeby to właśnie będzie się działo w stolicy, natomiast Westerplatte będzie też ważnym elementem tych obchodów".

"Będzie na pewno prezydent (USA Donald - PAP) Trump - to mamy już potwierdzone. Będą inni przywódcy, w tej chwili są potwierdzane te wizyty. Skierowaliśmy zaproszenia jako Polska do szerokiego grona przywódców, więc oczekujemy i jesteśmy przekonani, że to będą światowe obchody" - mówił wicepremier.

Dopytywany, czy wizyta Trumpa w Polsce jest już potwierdzona, czy są to nieoficjalne informacje, Sasin powiedział: "Są nieoficjalne, ale możemy z dużą dozą prawdopodobieństwa mówić, że do tej wizyty dojdzie".

CZYTAJ TAKŻE

Pytany o obecność kanclerz Niemiec Angeli Merkel, wicepremier stwierdził: "Jesteśmy w tej sprawie optymistami".

Odnosząc się zaś do ewentualnej wizyty prezydenta Rosji Władimira Putina, Sasin powiedział, że jest on "przywódcą kraju, który dokonuje zbrojnych agresji wobec swoich sąsiadów i myślę, że byłoby to jednak nie na miejscu, żeby czcić rocznicę zbrojnej agresji na Polskę z udziałem przywódcy, który dzisiaj tymi samymi metodami traktuje swoich sąsiadów".

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz mówiła, że samorząd gdański organizuje obchody 1 września na Westerplatte o 4.45, otwarte dla każdego. "Będą na pewno także delegacje z różnych krajów. I robimy swoje, bo Westerplatte, to jest takie miejsce, w którym rozpoczęła się II wojna światowa" - powiedziała Dulkiewicz.(PAP)

autorka: Aleksandra Rebelińska

reb/ godl/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL