Jan Paweł II jest patronem ponad 2,3 tys. m.in. polskich szkół, uczelni, szpitali, fundacji i stowarzyszeń, a także ulic. Zdaniem socjologów - po kanonizacji papieża - ich liczba będzie jeszcze rosła, ale nie tak lawinowo jak po jego śmierci.
W Polsce działają 1274 szkoły noszące imię Jana Pawła II. Jest wśród nich m.in. 515 podstawówek, 439 gimnazjów, 60 przedszkoli, 41 liceów ogólnokształcących oraz pięć szkół wyższych.
Placówki te stworzyły nawet „Rodzinę szkół noszących imię Jana Pawła II”. Idea integracji społeczności szkolnych, które za patrona obrały sobie papieża Polaka, zrodziła się w październiku 1998 roku w radomskiej Publicznej Szkole Podstawowej nr 41, obecnie Zespole Szkół Integracyjnych.
„Kiedy nasza szkoła wybrała na patrona Jana Pawła II, byłam pełna obaw. Z jednej strony zaszczyt to wielki, ale także i ogromna odpowiedzialność. Zastanawiałam się, czy wszyscy temu sprostamy – przyznaje dyrektorka szkoły w Radomiu Halina Marciniak.
W Polsce działają 1274 szkoły noszące imię Jana Pawła II. Jest wśród nich m.in. 515 podstawówek, 439 gimnazjów, 60 przedszkoli, 41 liceów ogólnokształcących oraz pięć szkół wyższych.
Pierwsze spotkanie z udziałem przedstawicieli placówek oświatowych z całej Polski, mających Jana Pawła II za patrona, odbyło się w 1998 r. w Radomiu. Organizatorzy po żmudnych poszukiwaniach przy pomocy kurii i kuratoriów oświaty dotarli do 33 szkół, na zjazd przyjechali przedstawiciele 15 z nich.
Z czasem „Rodzina...” zaczęła się rozrastać. W poświęconej jej publikacji, wydanej w 2006 r., w rok po śmierci Jana Pawła II – odnotowano 550 szkół. Do tej pory liczba ta wrosła do blisko 1300.
Gdy spojrzy się na mapę Polski z zaznaczonymi punktami, gdzie mieszczą się szkoły noszące imię Jana Pawła II, to okazuje się, że największe zagęszczenie znaków jest w południowo-wschodniej Polsce, a najmniejsze - w Polsce północnej i zachodniej.
Szkoły im. Jana Pawła II prowadzą aktywną działalność charytatywną, organizują ogólnopolskie konkursy wiedzy o swoim patronie, przy ich udziale zbudowana została szkoła w Togo w Afryce. Co roku też biorą udział we wspólnej pielgrzymce na Jasna Górę; w ub. roku uczestniczyło w niej ponad 20 tys. osób.
Osoba papieża-Polaka łączy także placówki ochrony zdrowia. W Polsce jest blisko 40 noszących jego imię, m.in. Krakowski Szpital Specjalistyczny, Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki w Zamościu.
Dwukrotnie w Krakowie odbywały się zjazdy szpitali, których patronem jest Jan Paweł II. Organizatorem zjazdów był Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, który ma szczególny powód do dumy. W 1990 r. Ojciec Święty zgodził się zostać patronem placówki, zaś 9 czerwca 1997 r. Jan Paweł II odwiedził szpital i dokonał jego poświęcenia.
Bezpośrednio po opuszczeniu lecznicy, w kościele pod wezwaniem św. Jadwigi papież powiedział: „Życzyli mi zdrowia, więc pragnę wam powiedzieć, że byłem w szpitalu, powiedzieli mi, że się nie nadaję. I wypuścili, wypuścili mnie na wolność, tylko sobie odnotowali imię i nazwisko, i tym imieniem będą się teraz posługiwać” – mówił żartobliwie Jan Paweł II.
Uczestnicy zjazdów w Krakowie rozmawiali nie tylko o bolączkach współczesnej służby zdrowia, ale głównie o etyce w ochronie zdrowia, prawach i godności pacjenta.
Dyrektor Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II dr Anna Prokop-Staszecka podkreśla, że wybitny patron zobowiązuje pracowników lecznic do właściwego traktowania pacjentów. „Przesłanie nasze jest takie: wyróżniajmy się, żeby w szpitalu im. Jana Pawła II, gdziekolwiek by on był, czy w Krakowie, czy w Krośnie, czy w Zamościu, nikt nie mówił, że jest nieetycznie, że pracownicy są nieuprzejmi dla chorych” – podkreśliła Prokop-Staszecka.
Imię Jana Pawła II noszą nie tylko szpitale, ale też inne placówki niosące pomoc chorym, np. Archidiecezjalny Dom Hospicyjny bł. Jana Pawła II w Katowicach, Centrum Opieki Paliatywnej w Olsztynie, Centrum Rehabilitacji Dla Osób Chorych Na Stwardnienie Rozsiane w Bornem Sulinowie i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Słupsku. Najwięcej placówek medycznych imienia Jana Pawła II jest w woj. śląskim, warmińsko-mazurskim i małopolskim.
Od 2010 r. papież jest także patronem schroniska turystycznego na Polanie Chochołowskiej w Tatrach. Karol Wojtyła bardzo często bywał w Tatrach jako turysta i narciarz. Podczas drugiej pielgrzymki do Polski, w czerwcu 1983 roku, Jan Paweł II spotkał się w schronisku na Polanie Chochołowskiej z liderem zdelegalizowanej wówczas Solidarności, Lechem Wałęsą. Imię Jana Pawła II nosi też lotnisko w Krakowie.
Zdaniem socjologów po kanonizacji papieża będzie przybywało instytucji noszących imię Świętego Jana Pawła II. „Liczba tych placówek będzie rosła, ale raczej nie tak lawinowo, jak po śmierci Ojca Świętego, bo towarzyszące wówczas Polakom emocje są nie do powtórzenia” – uważa socjolog, duszpasterz akademicki w Radomiu, ks. dr Marek Adamczyk.
W Polsce jest również 660 ulic, placów, skwerów imienia Jana Pawła II. Papież jest patronem zarówno alej w dużych miastach, jak i ulic w niewielkich miejscowościach. Niektóre z nich, jak np. w Radomiu, ożywają zwłaszcza przy okazji rocznic związanych z Janem Pawłem II, kiedy mieszkańcy zapalają wzdłuż jezdni znicze.
Zdaniem socjologów po kanonizacji papieża będzie przybywało instytucji noszących imię Świętego Jana Pawła II. „Liczba tych placówek będzie rosła, ale raczej nie tak lawinowo, jak po śmierci Ojca Świętego, bo towarzyszące wówczas Polakom emocje są nie do powtórzenia” – uważa socjolog, duszpasterz akademicki w Radomiu, ks. dr Marek Adamczyk.
Podobnego zdania jest dr Maria Gagacka, socjolog z Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. Według niej obieranie za patrona Jana Pawła II jest zjawiskiem pozytywnym. „Wiąże się to ze zobowiązaniem do pewnej orientacji na głęboko humanistyczne i ludzkie wartości. I w tym względzie można powiedzieć, że to jest bardzo pozytywny trend” – oceniła.
W ocenie ks. Adamczyka, wiele różnego rodzaju instytucji, np. hospicjów czy szpitali, zastanawiających się nad wyborem patrona, decyduje się na Jana Pawła II. „W ich odczuciu Ojciec Święty doskonale nadaje się do tej roli. W osobie Jana Pawła II, w jego postawie i nauczaniu, starają się odnaleźć to, co jest specyfiką ich działalności” – dodał ks. Adamczyk.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w rejestrze REGON zarejestrowanych jest w sumie ponad 2,3 tys. podmiotów, które w nazwie mają imię Jana Pawła II. Są wśród nich m.in. szkoły, uczelnie, szpitale, fundacje i stowarzyszenia.
Ilona Pecka (PAP)
ilp/ pz/ malk/
Galeria FOTO: http://foto.pap.pl/FotoGalerie/?search=KanonizacjaJP2