Duchowni i świeccy, zaangażowani w działalność Papieskiej Unii Misyjnej, obchodzili w sobotę na Jasnej Górze 100-lecie tej kościelnej organizacji, do której zadań należy promowanie dzieł misyjnych oraz formacja misyjna kleryków, kapłanów i członków zakonów.
„Święty niepokój misyjny winien animować wszystkich ochrzczonych. Nie może być dla nas rzeczą obojętną, że tak wiele ludzi żyje na pustyni duchowej” – mówił w homilii podczas mszy inaugurującej jasnogórskie spotkanie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
Metropolita poznański przywołał słowa papieża Benedykta XVI o wielu rodzajach współczesnej pustyni. „Pustynia ubóstwa, pustynia głodu i pragnienia, pustynia porzucenia, samotności i zranionej miłości. Jest to pustynia życia z dala od Boga. Jest to oddalenie dusz, które żyją bez świadomości swojej ludzkiej godności na drodze ich własnego bytowania. Ciągle przybywa zewnętrznych pustyń w naszym świecie, ponieważ coraz liczniejsze są pustynie wewnętrzne” – mówił arcybiskup.
Wskazał na rolę pasterzy – duchownych – w tym, by – jak powiedział – „wyprowadzić ludzi poza te pustynie, do miejsca, gdzie jest życie, do przyjaźni z Synem Bożym”. Zaapelował o „misyjny zapał dla wszystkich wierzących”.
„Prośmy (…) Panią Jasnogórską o misyjny zapał dla wszystkich wierzących. O wzbudzenie nowych powołań misyjnych wśród ludzi ochrzczonych. Niech dzisiejszy jubileusz utwierdzi nas w przekonaniu, że nam wszystkim potrzeba misyjnego nawrócenia, rozbudzenia świadomości misyjnej; takiej reformy struktur kościelnych, by stały się one bardziej misyjne. Trzeba nam bardzo Kościoła, który jest w drodze ku człowiekowi i narodom. Kościoła, który niesie ludziom nadzieję” – powiedział metropolita.
Co roku w okresie wspomnienia patrona misji, św. Franciszka Ksawerego, Papieska Unia Misyjna oraz Dyrekcja Krajowa Papieskich Dzieł Misyjnych organizują na Jasnej Górze sesję misjologiczną oraz całonocne czuwanie modlitewne. Tegoroczne spotkanie ma charakter dziękczynienia za 100-letnią działalność Papieskiej Unii Misyjnej w Polsce i na świecie.
Papieską Unię Misyjną, która pierwotnie nosiła nazwę Unia Misyjna Duchowieństwa, założył włoski kapłan bł. o. Paolo Manna, którego papież Jan XXIII nazwał później „nowym Kolumbem przedsięwzięć misyjnych. Za dzień powstania Unii uznaje się 31 października 1916 r. Trzy lata później organizacja była już obecna na ziemiach polskich. Powstała w celu misyjnego formowania kapłanów, seminarzystów i osób konsekrowanych. Z czasem dołączyli do nich także wierni świeccy.
W encyklice „Redemptoris missio” św. Jan Paweł II napisał, że zadaniem Unii jest promowanie pozostałych trzech papieskich dzieł. Są to: Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary, Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła oraz Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci.
Jak podało biuro prasowe Jasnej Góry, do Unii należą nie tylko księża, ale również osoby konsekrowane, seminarzyści oraz wielu świeckich zaangażowanych czynnie w duszpasterstwo czy pracę katechetyczną. Metody pracy Unii to przede wszystkim formacja misyjna kleryków.
Mówiąc o zadaniach Papieskiej Unii Misyjnej, abp Gądecki przywołał encyklikę „Redemptoris Misio”, według której wśród zadań Unii jest „uwrażliwianie i formacja misyjna kapłanów, zakonników i zakonnic, którzy ze swej strony winni troszczyć się o nią we wspólnotach chrześcijańskich; ponadto Unia zmierza do szerzenia innych dzieł papieskich, których jest duszą”.
„Jej zadaniem jest budzenie w Kościele autentycznej pasji na rzecz misji, uczestnictwa w formacji misyjnej, przynaglanie wspólnot chrześcijańskich do współpracy w działalności ewangelizacyjnej oraz pomoc misjom modlitwą i ofiarami materialnymi” – powiedział przewodniczący KEP, wymieniając wśród zadań Unii nie tylko modlitwę i rozważanie pisma świętego i dokumentów kościelnych, ale także m.in. przygotowanie całego Kościoła do „misyjności”, propagowanie świadomości misyjnej pośród kleryków, kapłanów, zakonników i świeckich, formowanie animatorów misyjnych oraz propagowanie dzień misyjnych.
Sesję misjologiczną zakończy w sobotni wieczór modlitwa Apelu Jasnogórskiego, po której nastąpi całonocne czuwanie modlitewne. Mszy św. o północy – tzw. pasterce misyjnej - będzie przewodniczyć nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvadore Pannacchio. (PAP)
mab/ skz/ je/