W Kościele katolickim w piątek obchodzona jest uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Rozpowszechniony w XVII w. kult Najświętszego Serca jest w Polsce wciąż żywy. W czerwcu w parafiach odprawiane są nabożeństwa. Śpiewana jest wtedy „Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa”.
W niedzielę Kościół katolicki obchodzi uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Prawda, że Bóg jest w trzech Osobach – Ojcu, Synu i Duchu Świętym – stanowi jedną z największych tajemnic wiary chrześcijańskiej. Dogmat w tej kwestii został sformułowany na soborach w Nicei w 325 r. i w Konstantynopolu w 381 r.
Od kilku dekad główne siły Kościoła katolickiego nie tyle się kurczą, ile przemieszczają – powiedział PAP socjolog z UW prof. Krzysztof Koseła. Według niego Kościół notuje spadki liczby księży i wiernych w krajach, w których niegdyś kwitł, a wzrastają one w Azji, Afryce i Ameryce Południowej.
Ozdoby wielkanocne, w tym wykonane rozmaitymi technikami pisanki, a także drewniane sikawki i ludowe symbole wiosny będzie można oglądać od środy na wystawie w zabytkowym gmachu Sejmiku Województwa Łódzkiego. Ekspozycję przygotowało Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi.
Prawosławni, których największe w kraju skupiska są w województwie podlaskim, rozpoczęli w poniedziałek Wielki Post. W tym roku Wielkanoc wypada w Kościele wschodnim 12 kwietnia, czyli tydzień później, niż u katolików.
W piątek do polskich kin trafi fabularyzowany dokument „Najświętsze serce” o historii objawień Najświętszego Serca Jezusa św. Małgorzacie Marii Alacoque, do których doszło w latach 1673–1675 w klasztorze w Paray-le-Monial w Burgundii. We Francji w dwa miesiące od premiery film obejrzało pół miliona widzów.
Tłusty czwartek był dawniej częścią tygodniowego szaleństwa, kuligów i niepohamowanych uczt – powiedział PAP historyk prof. Jarosław Dumanowski. Jednak także wtedy, jedząc pączki, symbolicznie żegnano się z karnawałem.
Muzeum Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie pozyskało do zbiorów m.in. cynowy lichtarz z XVII w. i trzy kielichy mszalne z XVIII w. – wszystkie przedmioty znajdowały się w małym wiejskim kościele w Czernikach pod Kętrzynem. Z kościoła we wsi Butryny muzeum pozyskało relikwiarz, koszulki i korony zdobiące obraz.
W Białymstoku zakończyły się w poniedziałek dwudniowe cerkiewne uroczystości związane z 33. rocznicą przeniesienia tam z Grodna na Białorusi relikwii męczennika Gabriela, świętego Ziemi Białostockiej i patrona prawosławnej młodzieży.