Polska po 1989 roku

16.03.2018

K. Szczerski po spotkaniu prezydenta z H. Maasem: Polska i Niemcy za jednością Europy

Prezydent Andrzej Duda i minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas zgodzili się w trakcie piątkowej rozmowy, że przyszłość Europy leży w jej jedności, a nie podziałach - powiedział PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

"Europa musi być zbalansowana wewnętrznie i musi być jednością - to jest przesłanie z rozmów prezydenta z ministrem Maasem" - powiedział Szczerski. Poinformował też, że szef niemieckiej dyplomacji zadeklarował, że Polska i Niemcy będą wspólnie przekonywać Francję do odnowienia współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego.

Podczas rozmowy potwierdzona została też wizyta w Polsce prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera w czerwcu. "Oczekujemy w poniedziałek pani kanclerz Angeli Merkel w Warszawie i spodziewamy się wizyty prezydenta Steinmeiera w czerwcu" - powiedział Szczerski. Poinformował, że prezydent Duda będzie w poniedziałek rozmawiał z niemiecką kanclerz.

W piątek w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maasem. Szef niemieckiego MSZ w Warszawie spotka się również z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem.

"Rozmowa prezydenta z ministrem Maasem trwała godzinę i ma dwa główne przesłania. Po pierwsze, że przyszłość Europy leży w jej jedności, a nie podziałach na Europę A, B, C, lub twarde jądro Europy i resztę krajów. Po drugie, że Polska i Niemcy będą wspólnie przekonywać Francję do tego, żeby odnowić Trójkąt Weimarski, bo dzisiaj ta decyzja leży we francuskich rękach" - powiedział szef gabinetu prezydenta po zakończeniu spotkania.

Jak dodał, "prezydent z ministrem dyskutowali o przyszłości Trójkąta Weimarskiego ze wspólnym przesłaniem, że szczególnie dzisiaj w czasie dyskusji o przyszłości Europy byłoby ważne, aby to była dyskusja wspólna Paryża, Berlina i Warszawy".

Szczerski poinformował, że rozmowa Andrzeja Dudy i Maasa dotyczyła polityki europejskiej, a także relacji dwustronnych, w tym kwestii historycznych i "jednoznacznej świadomości Niemiec swojej odpowiedzialności za wydarzenia historyczne"; politycy poruszyli także kwestię reparacji wojennych.

"Prezydent i minister mówili o tym, że dziś w Europie nie potrzeba żadnych podziałów czy wykluczenia, że także sprawy dotyczące art. 7 powinny zakończyć się jak najszybciej tak, aby przejść do tego, co jest prawdziwym wyzwaniem polityki europejskiej, czyli dyskusji o rozwoju Europy" - powiedział Szczerski.

Jak zaznaczył, Maas stwierdził w trakcie spotkania, że nie można opierać przyszłości Europy na wykluczeniu jakiegokolwiek regionu czy państwa i budowaniu jej w oparciu tylko o jedną część. "Bardzo wyraźnie wypowiedział się przeciwko tzw. twardemu jądru UE i przeciwko podziałowi na Europę A, B i C, więc też przeciwko Europie wielu prędkości" - relacjonował szef gabinetu prezydenta RP.

Jak dodał, obaj politycy mówili, że dyskusja o przyszłości Europy nie może być wyłącznie debatą polityków, a powinna być "przede wszystkim umocowana w woli narodów europejskich, społeczeństw państw członkowskich".

Według Szczerskiego, Duda i Maas zgodzili się, że "100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości powinno stać się okazją do wspólnej refleksji nad polsko-niemiecką historią". Zaznaczył, że "prezydent oczywiście poruszył kwestie reparacji, mówiąc, że ten temat jest w Polsce obecny w debatach politycznych i społecznych".

"Mówił też o tym, że ważne jest, aby ten temat zaczął funkcjonować społecznie, a nie był tylko tematem dyskusji polityków, bo społeczeństwa też muszą mieć swój głos w tej debacie o historii generalnie, ale także o odpowiedzialności" - mówił szef gabinetu prezydenta RP.

Polska jest drugim celem wizyty zagranicznej zaprzysiężonego w środę szefa niemieckiej dyplomacji. W środę, zaraz po objęciu urzędu, Maas udał się z krótką wizytą do Paryża. W poniedziałek do Warszawy przybywa z wizytą kanclerz Angela Merkel, która spotka się z prezydentem Dudą oraz premierem Mateuszem Morawieckim. (PAP)

autor: Marzena Kozłowska

mzk/ eaw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL