Kościół katolicki w PRL

11.06.2011 aktualizacja 14.07.2016

Kajak papieski atrakcją w Muzeum Jana Pawła II w Wigrach

2011-06-11 (PAP) - W Muzeum Jana Pawła II w Wigrach można oglądać kajak, którym pływał Karol Wojtyła podczas spływów organizowanych przez krakowskie duszpasterstwo akademickie. W Wigrach ma powstać też specjalna instalacja, która uatrakcyjni oglądanie kajaka – poinformował w sobotę PAP proboszcz parafii w Wigrach ks. Dariusz Rogiński. Dodał, że instalacja powstanie w jednym z pomieszczeń Klasztoru Wigierskiego. Zostaną tam umieszczone informacje o kajaku oraz wielkie zdjęcia papieża ze spływów.

„To nie tylko atrakcja dla pielgrzymów i turystów, ale swoista relikwia po Ojcu Świętym, który osobiście święcił ten kajak” – powiedział PAP ks. Rogiński. W jego opinii to najlepsze miejsce dla kajaka, bo właśnie w Wigrach zaczyna się kajakowy szlak papieski.

Kajak przekazał Aleksander Jagła, który od 1959 r. był jego właścicielem. Użyczał go podczas spływów, organizowanych przez środowisko krakowskiego duszpasterstwa. Karol Wojtyła pływał kajakiem podczas trzech spływów w: 1965, 1967 i 1968 r.

Kajak, który ma pięć metrów długości, jest składany i posiada maszt, przeszedł gruntowna renowację. Do muzeum mają też trafić inne przedmioty związane z Janem Pawłem II.

W 1999 r. papież przebywał w Wigrach podczas swojej pielgrzymki. Przygotowano mu wówczas apartament z pokojem dziennym i sypialnią - od tego czasu odwiedzają go pielgrzymi i turyści.

Kilka miesięcy temu w Wigrach powstało Muzeum Jana Pawła II. W jego ramach jest również biblioteka poświęcona dziełom papieża oraz publikacjom o Ojcu Świętym. Od 1 maja w klasztorze pokamedulskim działa Wigierski Areopag Nowej Ewangelizacji, który powstał w miejsce Domu Pracy Twórczej w Wigrach. (PAP)

bur/ amac/
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL