16.07.2010 aktualizacja 13.07.2016

Kamienie na Kopiec Pamięci i Pojednania z Niemiec i Polski

15.07.2010. Oświęcim (PAP) - Kamienie z powiatów: Bolesławiec oraz niemieckiego Rhein-Sieg w Nadrenii Północnej-Westfalii przekazali tamtejsi starostowie na powstający w Oświęcimiu Kopiec Pamięci i Pojednania - dowiedziała się czwartek PAP w oświęcimskim magistracie.

Starostowie: bolesławiecki Cezary Przybylski i z Rhein-Sieg Frithjof Kuhn przekazali kamienie zastępcy prezydenta Oświęcimia Janowi Korzeniowskiemu. "Kopiec służyć będzie temu, aby ofiary KL Auschwitz i ich cierpienie nie były zapomniane. Będzie on drogą do pojednania i pełnego zaangażowania dla pokoju i poszanowania praw człowieka" - powiedział samorządowiec z Niemiec.

Rzeczniczka oświęcimskiego Urzędu Miejskiego Katarzyna Kwiecień powiedziała, że kamień z Bolesławca jest ozdobiony elementami tradycyjnej ceramiki z tamtego rejonu. Kamień delegacji z powiatu siegburskiego pochodzi natomiast z żydowskiego cmentarza.

Katarzyna Kwiecień poinformowała, że kamień na Kopiec - fragment dawnego ratusza - przekazał także burmistrz niemieckiego miasta Breisach w Badenii-Wirtemberdze Oliver Rein. "Nas już nie będzie, a kamienie świadczyć będą o przyjaźniach, które zrodziły się pomiędzy Polakami i Niemcami" - mówił niemiecki samorządowiec.

Kopiec Pamięci powstaje w Oświęcimiu między byłymi niemieckimi obozami kompleksu Auschwitz - Auschwitz I (Stammlager) i Auschwitz II-Birkenau. Jego pomysłodawca, zmarły już prof. Józef Szajna - były więzień Auschwitz i Buchenwaldu - uważał, że jego usypanie będzie realizacją "woli i testamentu" byłych więźniów.

Kamień węgielny został wmurowany 14 czerwca 2007 roku. Podczas uroczystości prof. Szajna mówił o idei Kopca: "Sądziłem, że w wieku XX nastąpiła kulminacja. II wojna światowa była ostatnia. Gdy okazało się jednak, że trzecie tysiąclecie, mimo tych doświadczeń, rozpoczyna się wojną, poczułem się współwinny. Pomyślałem, że to dlatego, że za mało walczyłem o pokój. (...) W związku z tym zaproponowałem, aby wznosić Kopiec Pamięci Ofiar Ludobójstwa i Pojednania Ludzi na Świecie. Wszyscy zwiedzający ludzie dobrej woli, prezydenci państw, członkowie rozmaitych organizacji, niech przynoszą na Kopiec choćby jeden kamień, jedną grudkę ziemi - także jako swoje oczyszczenie, katharsis. Wiele musimy czynić, aby chronić nasze życie - z pamięcią o nieżyjących".

Wśród już ofiarowanych na Kopiec kamieni, które w szczególny sposób zostaną wyeksponowane, są m.in.: kostka brukowa z więzienia w Tarnowie, skąd deportowano pierwszych więźniów Auschwitz, kamienie z KL Buchenwald, fragment dachówki z Nagasaki, cegła z twierdzy w Terezinie, a także fragment sklepienia groty zwiastowania z Nazaretu i Ściany Płaczu w Jerozolimie. (PAP)

szf/ hes/ gma/

 
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL