Z okazji kanonizacji Jana Pawła II, która odbędzie się 27 kwietnia, płomień ze świątyni w Łagiewnikach trafi do parafian w całej Polsce. "Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia" ma przygotować wiernych i symbolicznie zjednoczyć ich w dniu ogłoszenia papieża świętym.
Akcja nawiązuje do wizyty Jana Pawła II w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach w 2002 r. Wówczas, podczas konsekracji świątyni, papież wezwał do "rozniecenia iskry Bożej łaski" oraz "przekazywania światu ognia miłosierdzia", co było nawiązaniem do słów, jakie miał skierować Jezus do św. Faustyny Kowalskiej. W grudniu 2003 r. Jan Paweł II pobłogosławił ogień, który od tamtej pory płonie nieustannie w łagiewnickiej świątyni.
"To nie jest ogień olimpijski, to jest symbol, który ma zjednoczyć całą Polskę i pozwolić wszystkim ludziom, Polakom związanym z Janem Pawłem II, zjednoczyć się w dniu kanonizacji" - powiedział w środę podczas konferencji prasowej przewodniczący zarządu Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" ks. prałat Jan Drob.
Zaznaczył, że nie jest możliwe, żeby wszyscy wierni pojechali do Rzymu na uroczystość kanonizacji, dlatego ta symboliczna iskra pozwoli połączyć się duchowo z Watykanem i uczestnikami kanonizacyjnej mszy świętej.
Płomień trafi bezpośrednio do wiernych w niedzielę 27 kwietnia, w dniu kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII. Będą oni mogli odebrać ogień w swoich parafiach i zanieść do domów. W zamyśle organizatorów ma to być okazja do wspólnej modlitwy i refleksji nad dziełem papieża.
Organizatorzy przygotowali specjalne lampiony z wizerunkami Jana Pawła II oraz św. Faustyny, dzięki którym "Iskra Miłosierdzia" będzie mogła zostać zabrana z kościołów do domów.
Ogień z łagiewnickiego sanktuarium zostanie przekazany przez kard. Stanisława Dziwisza delegacjom młodzieży ze wszystkich diecezji 30 marca, podczas uroczystej mszy świętej. Płomień otrzyma także prezydent Bronisław Komorowski, który ma uczestniczyć w nabożeństwie; odbiorą go też reprezentanci kilkudziesięciu instytucji kościelnych czy państwowych.
W niedzielę palmową, 13 kwietnia, podczas diecezjalnych uroczystości Światowych Dni Młodzieży biskupi przekażą łagiewnicki ogień delegacjom młodzieży z poszczególnych parafii oraz przedstawicielom władz samorządowych i instytucji społecznych, m.in. szpitali, domów opieki czy więzień.
"Kanonizacyjną Iskrę Miłosierdzia" koordynują stypendyści oraz absolwenci Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Akcja odbędzie się pod honorowym patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski.
Choć diecezje w całej Polsce zaplanowały wiele różnych inicjatyw w związku z kanonizacją Jana Pawła II, to "Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia" jest jedyną ogólnokrajową inicjatywą KEP. (PAP)
stav/ itm/