Polska po 1989 roku

12.02.2019

Komisje senackie poparły nowelizację ustawy o godle, barwach i hymnie RP oraz o pieczęciach państwowych

Połączone komisje senackie: Kultury i Środków Przekazu oraz Ustawodawcza poparły - z trzema poprawkami doprecyzowującymi - ustawę o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych.

Projekt nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych przedstawiło dziewiętnastu senatorów, m.in: Jan Rulewski. Pierwsze czytanie projektu odbyło się na posiedzeniu połączonych komisji senackich we wtorek.

Podczas dyskusji nad projektem Rulewski przekonywał, że wprowadzony na mocy ustawy z 20 lutego 2004 r. Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, pomija dwa pozostałe symbole III RP, jakimi są godło i hymn. Zaproponowano zatem, by 2 maja obchodzono Dzień Symboli Rzeczpospolitej Polskiej: Orła Białego, Flagi Rzeczpospolitej Polskiej i "Mazurka Dąbrowskiego".

"Dzień 2 maja powinien być dniem wszystkich trzech symboli. W praktyce tak jest to stosowane: podczas obchodów flaga podnoszona na maszt, towarzyszy jej godło i wszyscy śpiewają hymn" - powiedział Rulewski.

Zgodnie z uzasadnieniem projektu nowelizacji, dwa ostatnie symbole mają wyższą rangę od flagi i barw państwowych. Jak przypomniał Jan Rulewski, "Orzeł Biały jest symbolem polskiej państwowości już od tysiąca lat". Celem nowelizacji, jak argumentowano, ma być "wprowadzenie równowagi pomiędzy trzema symbolami". Za konieczne uznano również ustalenie, w porozumieniu z językoznawcami, jednolitych zasad oficjalnej pisowni nazw symboli: Orzeł Biały (oba człony pisane wielką literą) i "Mazurek Dąbrowskiego" (oba człony pisane wielką literą, całość ujęta w cudzysłów).

W dyskusji podkreślono, że projekt nowelizacji nie dotyczy obchodzonego również 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą, został on bowiem ustanowiony niezależnie od Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej.

Obecny na posiedzeniu połączonych komisji przedstawiciel MKiDN Marcin Komosa poinformował, że w planach rządu na drugi kwartał bieżącego roku uwzględniono prace nad ustawą o symbolach Rzeczpospolitej Polskiej. Nad projektem ustawy czuwa Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej celem ma być "zdefiniowanie symboli w sposób przystający do obecnych technologii graficznych i cyfrowych" - wyjaśnił Komosa.

Projekt nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie RP oraz o pieczęciach państwowych musi teraz trafić na plenarne posiedzenie Senatu, a następnie przejść całą procedurę ustawodawczą. (PAP)

Autorka: Malwina Wapińska

mwp/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL