Koncerty dla czterech tysięcy osób, wystawy poświęcone historii miasta, bezpłatne wejścia do lokalnych muzeów a nawet gorąca czekolada rozdawana na ulicy - to tylko część atrakcji składających się na obchody 86. rocznicy nadania praw miejskich Gdyni. Miasto będzie obchodziło swój jubileusz w piątek 10 lutego. Tego dnia w południe złożone zostaną kwiaty na Płycie Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki.
10 lutego 1926 roku Rada Ministrów ogłosiła rozporządzenie, zgodnie z którym gmina wiejska Gdynia otrzymywała z dniem 4 marca 1926 roku status miasta. Gdynia liczyła wówczas 12 tys. mieszkańców, dziś ma ich około 250 tys.
Tuż po tej uroczystości w Hali Sportowo-Widowiskowej "Gdynia" zaplanowano urodzinowe spotkanie dla ponad czterech tysięcy gdyńskich seniorów, którzy wcześniej odebrali specjalne darmowe zaproszenia. Publiczność wysłucha dwóch koncertów, w tym złożonego z piosenek ze spektaklu "Słodkie lata 20-te, 30-te" w wykonaniu aktorów Teatru Miejskiego w Gdyni oraz recitalu piosenki francuskiej w wykonaniu Sceny Studenckiej Centrum Kultury w Gdyni.
W foyer hali można będzie obejrzeć poświęcone historii miasta wystawy, przygotowane przez Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Emigracji oraz zestaw filmów dokumentalnych. W trakcie imprezy, która potrwa prawie pięć godzin, seniorzy będą też mogli odwiedzić stoiska gdyńskich wydawców i kawiarenki.
Podczas spotkania prezydent Gdyni przekaże Muzeum Miasta Gdyni kolejne karty zapełnione wspomnieniami mieszkańców składające się na Jubileuszową Księgę Gdynian. Fizycznie karty te przechowywane są w obitej skórą skrzyni znajdującej się w Muzeum i wystawiane przy okazji każdych urodzin: tegoroczna ekspozycja potrwa do 26 lutego. Wcześniej każda z kart jest skanowana i umieszczana na stronie internetowej miasta. Księgę znaleźć można na stronie www.gdynia.pl, w dziale „Wszystko o Gdyni”, w zakładce „Historia” a następnie klikając w „Księgę Gdynian”. Dziś Księga składa się już z ponad 300 opowieści, drzew genealogicznych, nagrań głosów przodków oraz fotografii sprzed lat.
W piątek wieczorem w gdyńskim Teatrze Miejskim zaplanowano uroczystą sesję Rady Miasta, w czasie której wręczone zostaną Medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego "Za wybitne zasługi dla Gdyni". Odznaczenia te otrzymają: Andrzej Kołodziej - działacz opozycyjny i prezes Fundacji Pomorska Inicjatywa Historyczna, Irena Muszkiewicz-Herok - prezes Fundacji Gospodarczej zajmującej się głównie zwalczaniem bezrobocia oraz Ryszard Matyka - prezes Vistal Gdynia S.A.
Z okazji urodzin miasta w piątek będzie można wejść za darmo do kilku muzeów, będą to Muzeum Miasta Gdyni, plenerowy skansen Muzeum Marynarki Wojennej oraz Gdyńskie Muzeum Motoryzacji. Bezpłatnie - przez cały czas jej trwania, można też będzie zwiedzić otwieraną w czwartek wystawę fotografii miasta autorstwa Haliny Wasielke-Cieślak prezentowaną w siedzibie Towarzystwa Miłośników Gdyni.
Z okazji urodzin swojego miasta zmarznięci gdynianie, którzy w piątek około południa znajdą się w okolicach miejscowego magistratu, zostaną też poczęstowani gorącą czekoladą przygotowaną przez uczniów Gdyńskiego Liceum Autorskiego, Pierwszego Społecznego Gimnazjum, Pierwszej Społecznej Szkoły Podstawowej i juniorów Arki Gdynia.
Jubileusz będzie też okazją do zorganizowania Biegu oraz Marszu Urodzinowego, które zaplanowano na 25 lutego. Do udziału w biegu, w czasie którego trzeba będzie pokonać 10 kilometrów, zapisało się już 1200 osób.
Samorząd apeluje do mieszkańców, by z okazji urodzin ozdobili gdyńskimi flagami okna i balkony swoich mieszkań oraz domów.
Pierwsza zachowana wzmianka o wsi Gdynia (Gdina) pochodzi z 1253 r. W 1920 r. inżynier Tadeusz Wenda wskazał Gdynię jako miejsce budowy przyszłego portu. 29 kwietnia 1923 r. otwarto w Gdyni tymczasowy port wojenny i przystań dla rybaków. W tym samym roku do Gdyni wpłynął pierwszy pełnomorski statek s/s "Kentucky".
10 lutego 1926 roku Rada Ministrów ogłosiła rozporządzenie, zgodnie z którym gmina wiejska Gdynia otrzymywała z dniem 4 marca 1926 roku status miasta. Gdynia liczyła wówczas 12 tys. mieszkańców, dziś ma ich około 250 tys.(PAP)
aks/ abe/