Budowa wspólnoty Polaków to jeden z najważniejszych celów prezydentury Andrzeja Dudy - podkreślał w sobotę w Toruniu prezydencki minister Adam Kwiatkowski podczas XX Forum Polonijnego. Przypomniał m.in. o akcji wsparcia dla Polaków na Wschodzie i polskich weteranów II wojny światowej.
Patronat nad jubileuszowym forum w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej objął prezydent Duda.
Kwiatkowski mówił, że obecna ekipa rządząca, w tym również prezydent, w sposób bardzo dynamiczny zmienia politykę państwa wobec naszych rodaków. Minister przypomniał m.in. o uchwalonej niedawno i podpisanej przez prezydenta nowelizacji ustawy o repatriacji, która ma ułatwić osobom pochodzenia polskiego powrót do kraju.
Zaznaczył, że nie przypomina sobie, aby w poprzednim parlamencie, poza działaniami o charakterze maskującym, toczyły się poważne prace w tym zakresie, a przygotowana przed paroma laty przez PiS ustawa o legitymacjach szkolnych została odrzucona na poziomie komisji sejmowej.
Minister w Kancelarii Prezydenta zwrócił uwagę, że we wtorek, w Dniu Flagi prezydent ma wręczyć legitymacje szkolne uczniom polskiej szkoły w Londynie. Dzięki nim będą oni mieli prawo do takich samych zniżek, np. na przejazd środkami transportu publicznego, jak uczniowie szkół w kraju. Przyznanie zniżek umożliwia ubiegłoroczna nowela ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego.
Kwiatkowski mówił też o innych przedsięwzięciach Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy, które mają służyć budowie wspólnoty Polaków. To m.in. akcja wspierania Polaków na Wschodzie. "Cztery transporty pomocy naukowych, zabawek, ale też ubrań czy jedzenia pojechały już na Ukrainę, a jeden był na Litwie. Za chwilę ruszymy z kolejnym transportem" - powiedział prezydencki minister.
Minister zwrócił uwagę, że akcja wysyłania transportów z pomocą na Wschód została wymyślona przez Polaka, studenta Uniwersytetu Waszyngtońskiego Patryka Czerwonego. "To jest piękne, że jest to inicjatywa obywatelska. W tę inicjatywę się wpisujemy i rozwijamy ją. Każdy może się w to włączyć, a każda pomoc jest mile widziana" - dodał.
Innym z prezydenckich przedsięwzięć jest akcja, w ramach której polscy uczniowie szkół podstawowych przygotowują kartki z życzeniami dla mieszkających za granicą polskich bohaterów, weteranów II wojny światowej. Takie kartki trafiły m.in. do miejsca nazywanego "Małą Polonią" w Wielkiej Brytanii i do Domu Kombatantów w okolicach Montrealu. "Myślę, że to jest właśnie wypełnienie konkretną treścią tego hasła o budowie wspólnoty" - zaznaczył Kwiatkowski.
Prezydencki minister wyraził przy tym pogląd, że jednym z filarów budowy wspólnoty Polaków za granicą jest Kościół katolicki. "W wielu miejscach, gdzie braknie polskiego księdza, gdzie polskie msze przechodzą już do historii, to polskość jest podtrzymywana już z dużo większymi problemami" - mówił prezydencki minister.
"I o tym musimy pamiętać szczególnie dzisiaj, w przededniu obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości" - dodał Kwiatkowski.
Prezydencki minister podkreślił, że 2 maja będzie obchodzone Święto Flagi, ale będzie to też święto Polaków mieszkających poza granicami kraju, a prezydentowi zależy, aby ten dzień był obchodzony z należytym rozmachem.
Tegoroczne forum toczy się pod hasłem "Wspólnie odpowiedzialni". Jest to nawiązanie do słów świętego Jana Pawła II, który mówił o wspólnej odpowiedzialności za Polskę przez Polaków żyjących w Polsce i przez Polonię. (PAP)
mkr/ rau/ twi/ eaw/