Europa i świat po 1989 roku

05.09.2017

A. Kwiatkowski: do młodych pokoleń polonijnych w wielu krajach trzeba docierać nie po polsku

Życie tych, którzy przyznają się do polskości różni się od siebie w różnych krajach; do młodych pokoleń polonijnych w wielu z tych krajów trzeba docierać nie po polsku - ocenił podczas wtorkowej debaty w Krynicy nt. znaczenia mediów dla Polonii minister w Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski.

II Forum Polonijne, które rozpoczęło się we wtorek odbywa się w ramach XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.

Podczas debaty o nowych i tradycyjnych mediach w kreowaniu polskiej tożsamości wśród Polonii, Kwiatkowski wskazywał, że rola Polaków, którzy mieszkają poza granicami Polski jest bardzo istotna w prezydenturze Andrzeja Dudy. „Jest ona obecna od pierwszego momentu, od jego wystąpienia w trakcie zaprzysiężenia w przed Zgromadzeniem Narodowym” – mówił minister.

„Jeśli rozmawiamy o roli mediów, myślę, że bardzo ważna jest rola tych, którzy mieszkają poza granicami Polski i tymi mediami się zajmują. Najczęściej zajmują się społecznie, to jest ich misja, oni za to nie dostają pieniędzy. Tych, którzy z tego żyją jest bardzo niewielu” – zauważył Kwiatkowski. Podkreślił, że to właśnie dzięki ich informacjom, życie polonijne może być animowane, a łączność z Polską i polskością może być utrzymywana.

Minister podkreślił, że dziś życie tych, „którzy się do polskości przyznają” różni się od siebie w różnych krajach. W niektórych państwach – jak wskazał - m.in. w Brazylii, niewielu przedstawicieli Polonii posługuje się językiem polskim. „Jest kolejne pokolenie, które wiedząc o tym, że są Polakami, chce tutaj przyjeżdżać i się uczyć. Do nich trzeba docierać już, niestety, nie po polsku” – stwierdził.

Forum Polonijne organizują: Fundacja Instytut Studiów Wschodnich, Rada Programowa Forum Ekonomicznego oraz Senat RP.

Zaplanowane na 5-7 września tegoroczne XXVII Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju odbędzie się pod hasłem "Projekt Europa – jaki przepis na następne dekady?". Wezmą w nim udział m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło.(PAP)

reb/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL