Inne

18.03.2015 aktualizacja 14.07.2016

Ławeczka z Lolkiem Wojtyłą stanęła przed wadowickim liceum

Rzeźba przedstawiająca siedzącego na ławeczce gimnazjalistę Karola Wojtyłę stanęła przed liceum im. Marcina Wadowity w Wadowicach. W murach tej szkoły Wojtyła - późniejszy papież Jan Paweł II - w 1938 r. zdał maturę.

Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Wadowickiej Zbigniew Jurczak zaznaczył w środowej rozmowie z PAP, że rzeźba oficjalnie odsłonięta zostanie w przyszłym roku w związku 150-leciem istnienia szkoły. Jak mówił, to właśnie ten jubileusz stał się dla Towarzystwo Miłośników Ziemi Wadowickiej okazją, by wspomnieć o najwybitniejszym absolwencie placówki, a zarazem ukazać go nie jako przywódcę Kościoła i świętego, lecz zwykłego człowieka - ucznia.

Rzeźbę zaprojektował i wykonał krakowski artysta Michał Batkiewcz. Powstała z brązu. Siedzący na ławce Karol Wojtyła ukazany jest w niej jako zatopiony w lekturze książki gimnazjalista w mundurku.

Projekt został pomyślany tak, by ławeczka nie tylko wpisywała się w otoczenie, ale pełniła też funkcję użytkową. „Będzie można na niej przysiąść i zrobić pamiątkowe zdjęcie z absolwentem z 1938 r. (…) Mam nadzieję, że stanie się jedną z atrakcji turystycznych miasta” – powiedział Jurczak.

Prezes dodał, że wadowiczanie i turyści będą mogli korzystać z ławeczki dopiero za kilka dni. Rzeźba została już ustawiona, ale najpierw musi stężeć beton w jej fundamencie.

Rzeźba kosztowała niespełna 50 tys. zł. Pieniądze na nią przekazało Towarzystwo Miłośników Ziemi Wadowickiej. Wsparcia udzielili mieszkańcy podczas kwest w miejscowych parafiach, inicjatywę poparł też małopolski urząd marszałkowski.

Szkoła średnia w Wadowicach powstała w 1866 r. jako niższe gimnazjum humanistyczne. Dziewięć lat później wzniesiony został gmach, który placówka zajmuje do dziś. Naukę w gimnazjum Karol Wojtyła rozpoczął w 1931 r. W maju 1938 r. celująco zdał maturę. (PAP)

szf/ gma/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL