10.08.2010 aktualizacja 13.07.2016

Litwa/ Druskienniki chcą upamiętnić marszałka Piłsudskiego

10.08.2010. Wilno (PAP) - Litewski kurort Druskienniki chce upamiętnić postać marszałka Józefa Piłsudskiego. Z taką inicjatywą wystąpił mer miasta Riczardas Malinauskas - poinformowały we wtorek litewskie media.


"Nie zamierzamy oceniać postaci Piłsudskiego. Zostawmy to historykom. Nie widzę jednak niczego złego w tym, że miasto w ten czy inny sposób chce upamiętnić Piłsudskiego, który przed wojną tu mieszkał, pracował i pozostawił ślad po sobie" - mówi Malinauskas.

Riczardas Malinauskas powiedział PAP, że na razie nie ma w tej sprawie żadnych konkretów.

"To dopiero pomysł. Jesienią, gdy wrócimy z urlopów, usiądziemy i zastanowimy się nad możliwością jego realizacji" - powiedział mer.

Wykluczył jednak możliwość wzniesienia w mieście pomnika marszałka. Zdaniem Malinauskasa, "będzie to raczej tablica lub kamień pamiątkowy".

Od kilku lat w muzeum w Druskiennikach jest czynna ekspozycja poświęcona okresowi międzywojennemu miasta. Są tu m.in. eksponowane również zdjęcia z pobytów marszałka w kurorcie.

Józef Piłsudski lubił Druskienniki. Często tu bywał, przyjmował dyplomatów, premiera, ministrów. Drewniany domek "Na Pogance" nad brzegiem Niemna, w którym mieszkał i pracował, został rozebrany w 1964 r.

Dzisiaj kurort w Druskiennikach cieszy się popularnością wśród Polaków. W ubiegłym roku wypoczywało tu prawie 22 tys. obywateli Polski.

Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ mw/ ro/

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL