20.08.2010 aktualizacja 11.08.2016

Litwa/ Sprzeciw wobec upamiętnienia Piłsudskiego w Druskiennikach

19.08.2010. Wilno (PAP) - Litewski Związek Więźniów Politycznych i Zesłańców (LZWPiZ), współpracujący ze współrządzącą partią konserwatywną, kategorycznie sprzeciwia się idei upamiętnienia marszałka Józefa Piłsudskiego w Druskiennikach.

19.08.2010. Wilno (PAP) - Litewski Związek Więźniów Politycznych i Zesłańców (LZWPiZ), współpracujący ze współrządzącą partią konserwatywną, kategorycznie sprzeciwia się idei upamiętnienia marszałka Józefa Piłsudskiego w Druskiennikach.

(Fot. PAP)

"Wyrażamy stanowczy protest przeciwko idei mera Druskiennik Riczardasa Malinauskasa, by w parku miejskim wznieść pomnik polskiego dyktatora, marszałka Józefa Piłsudskiego" - czytamy w rozpowszechnionym we czwartek oświadczeniu zarządu LZWPiZ.

W oświadczeniu zaznacza się, że "wszyscy Litwini starszego pokolenia dobrze wiedzą i pamiętają zdradę Piłsudskiego, który uważał się za Litwina". "To jest kwestia zasady, komu i za jakie zasługi stawia się pomniki ? Osoba Piłsudskiego nie mieści się w żadnych ramach przyzwoitości" - napisano w oświadczeniu.

LZWPiZ solidaryzuje się z opinią europosła, honorowego przewodniczącego litewskich konserwatystów Vytautasa Landsbergisa, który powiedział, że "Piłsudski Litwinom kojarzy się z krzywdami, szczególnie po zajęciu siłą Wilna w 1920 roku".

W oświadczeniu stwierdza się, że "amoralne" jest ustawiania pomnika jedynie ze względu na turystów z Polski.

Z inicjatywą upamiętnienia marszałka Józefa Piłsudskiego w litewskim uzdrowisku Druskienniki wystąpił mer miasta Riczardas Malinauskas. Podkreślił, że nie chce oceniać postaci Piłsudskiego, ale nie widzi też niczego złego w tym, że miasto chce upamiętnić marszałka, który w nim mieszkał. Podkreślił też, że nie zamierza wznosić pomnika marszałka, że "będzie to raczej tablica lub kamień pamiątkowy".

Od kilku lat w muzeum w Druskiennikach czynna jest ekspozycja poświęcona międzywojniu. Znajdują się tam m.in. zdjęcia z pobytów marszałka w kurorcie.

Dzisiaj Druskienniki cieszą się dużą popularnością wśród Polaków. W ubiegłym roku wypoczywało tu prawie 22 tys. obywateli Polski. Władze Druskiennik nie ukrywają, że pomnik poświęcony Piłsudskiemu, byłby dodatkową atrakcją turystyczną.

Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ ala/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL