Polska po 1989 roku

11.02.2019

M. Kuchciński: pogrzeb Jana Olszewskiego odbędzie się w sobotę

Pogrzeb byłego premiera Jana Olszewskiego odbędzie się w sobotę, a żałoba najpewniej będzie trwała od czwartku do soboty - poinformował w poniedziałek marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Marszałek Sejmu był pytany przez dziennikarzy telewizji Polsat o datę pogrzebu byłego premiera Jana Olszewskiego i czas trwania żałoby, po wpisaniu się do księgi kondolencyjnej w Kancelarii Premiera.

Kuchciński poinformował, że pogrzeb przygotowuje premier i Kancelaria Premiera.

"Żałoba najpewniej będzie trwała od czwartku do soboty, natomiast pogrzeb odbędzie się w sobotę - mam nadzieję z pełną powagą dokonaną przez wszystkich Polaków" - powiedział Kuchciński.

Marszałek Sejmu ocenił też, że Jan Olszewski swoją postawą pokazał, jak "Polacy powinni służyć narodowi, ojczyźnie i całej Polsce".

Pytany o ostatnie wspomnienie związane z premierem Olszewskim, marszałek Sejmu nawiązywał do jego działalności w latach 90-tych. "Wcześniej znany był nam jako jeden z twórców polskiego porozumienia niepodległościowego i potem doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego" - mówił marszałek Sejmu.

"Bez przerwy można powiedzieć, wiedzieliśmy, poprzez pośredników - Piotra Naimskiego czy Antoniego Macierewicza, że interesował się życiem publicznym, że patrzył z troską na przyszłość Polski i że wspierał naszą pracę na rzecz umacniania Polski" - dodał Kuchciński.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił w piątek, że pożegnanie Jana Olszewskiego wymaga stosownej powagi, a zarządzenie żałoby narodowej uważa za konieczne.

Jan Olszewski zmarł w piątek w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. (PAP)

autor: Mateusz Roszak

mro/ mrr/

mro/ mrr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL