33-letni historyk z Dębicy Maciej Małozięć odebrał w niedzielę w Krakowie Nagrodę im. Danuty Siedzikówny „Inki” – przyznawaną przez Fundację Armii Krajowej w Londynie za przywracanie pamięci o bohaterach powojennego podziemia niepodległościowego.
Wręczenie odbyło się w Auditorium Maximum UJ podczas koncertu w hołdzie żołnierzom wyklętym, współorganizowanego przez IPN i Stowarzyszenie Passionart.
Jak poinformował pełnomocnik zarządu Fundacji Armii Krajowej w Londynie dr Robert Zapart, Maciej Małozięć został nagrodzony za działania na rzecz upamiętnienia i popularyzację wiedzy o żołnierzach wyklętych na terenie powiatów dębickiego i tarnowskiego.
Według jury pod przewodnictwem żołnierza wyklętego Franciszka Batorego, "Maciej Małozięć jest wyróżniającym się przedstawicielem młodego pokolenia, który z pasją i wielkim zaangażowaniem działa od wielu lat na rzecz upowszechniania wiedzy i pielęgnowania pamięci o dziejach Polski".
Maciej Małozięć podkreślił, że nagroda imienia najsłynniejszej polskiej sanitariuszki jest dla niego wielkim honorem, zaszczytem i wyjątkowym wyróżnieniem. "Jeśli dzisiaj zechcemy zachować się jak trzeba, to musimy pamięć od śmierci zachować" – powiedział laureat.
Małozięć urodził się w 1986 r. Historyk z wykształcenia jest wiceprezesem okręgu tarnowskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej; prezesem (od 2019) Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Środowiska 5. Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej w Dębicy, członkiem zarządu tarnowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz kilku stowarzyszeń i organizacji w powiecie dębickim i tarnowskim.
Od 2011 r. organizuje cykl różnorodnych wydarzeń z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W latach 2014-2018 był dyrektorem Katolickiego Centrum Edukacji KANA w Dębicy, w którym organizowano wiele przedsięwzięć edukacyjno-patriotycznych. Z jego inicjatywy na dębnickim rynku odsłonięto pomnik zamordowanych tam w 1946 r. żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z oddziału Jana Stefki "Mściciela". Był także inicjatorem powstania kilku tablic upamiętniających żołnierzy AK i działaczy WiN, m.in. Władysława Strumskiego i rtm. Witolda Pileckiego.
Od 2016 r. w ramach aktywności w tarnowskiego oddziału ŚZŻAK współorganizuje świąteczną pomoc dla kilkudziesięciu kombatantów "Paczka dla weterana". Jest także autorem artykułów przybliżających historię lokalnego podziemia niepodległościowego. W 2017 r. Małozięć otrzymał przyznawany przez IPN tytuł Świadek Historii.
Małozięć pełni też funkcję wiceburmistrza Dębicy.
Patronka wręczonej w niedzielę nagrody, Danuta Siedzikówna "Inka", była sanitariuszką 5. Wileńskiej Brygady AK. 20 lipca 1946 r. została aresztowana przez funkcjonariuszy UB i osadzona w areszcie w Gdańsku. Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku skazał ją na karę śmierci. Wyrok wykonano 28 sierpnia 1946 r. (PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ robs/