Marszałek Senatu Stanisław Karczewski uhonorował w niedzielę w Brukseli medalami senackimi kilka osób i instytucji szczególnie zasłużonych dla społeczności polonijnej. Odznaczenia przyznano z okazji obchodzonego Dnia Polonii i Polaków za granicą.
Podczas wieczornej gali marszałek wręczył działaczom polonijnym medale senackie, przyznane w tym roku za szczególne zasługi na rzecz Polonii.
W kategorii "kombatanci" odznaczono Jana Brzeskiego, który jako ochotnik brał udział w Wojnie Obronnej 1939 roku; w kategorii "edukacja" wyróżniono Monikę Pruską - kierowniczkę Szkolnego Punku Konsultacyjnego im. generała Stanisława Maczka przy Ambasadzie RP w Brukseli z siedzibą w Antwerpii, który w tym roku obchodzi 20-lecie istnienia. Pruska została doceniona za efekty pracy dydaktycznej i instytucjonalnej dla polskiej i flamandzkiej społeczności w Antwerpii.
Ponadto w tej samej kategorii uhonorowano Isabelle Polain za działania mające na celu wprowadzenie zajęć z języka polskiego dla polskich uczniów uczęszczających do francuskojęzycznych szkół podstawowych w Walonii i Brukseli w ramach programu OLC-Pologne (otwarcie na języki i kulturę).
W kategorii "zespoły folklorystyczne" wyróżniono zespół "Spotkanie" składający się z chóru, grupy baletowej i orkiestry. Liczy on ponad 60 członków z różnych grup wiekowych. Zespół przedstawia utwory i stroje z różnych stron Polski (kurpiowskie, kujawskie, krakowskie, kaszubskie, łowickie).
Nagrodzony w kategorii "organizacje polonijne" został Związek Polaków w Belgii, obchodzący w tym roku 95-lecie istnienia. W 1923 roku organizację założyli emigranci przybyli do pracy w kopalniach. Znana jest wszechstronna działalność Związku w dziedzinie społecznej, kulturalnej i edukacyjnej. Podstawą działalności było pielęgnowanie i zachowanie języka polskiego, kultury i tradycji polskiej.
Organizowano też pomoc materialną i finansową, kulturalną wymianę dzieci i młodzieży z Belgii do Polski, spotkania i wymianę artystów malarzy, straży pożarnych i kółek rolniczych. Członkowie Związku zachowują pamięć i dbają o polskie cmentarze np. o wojskowy cmentarz w Lommel, na którym spoczywa 257 żołnierzy z 1. Dywizji Pancernej generała Maczka. Związek Polaków liczy obecnie około 500 członków.
W kategorii "kultura" wyróżniono tenora Marka Torzewskiego za "wieloletnią działalność na rzecz rozsławiania polskiej kultury", a w kategorii "działalność społeczna" Mariusza Gojdę związanego ze Szkołą Polską im. Generała Stanisława Maczka w Antwerpii, a od 2007 roku jako przewodniczącego Rady Rodziców. W 2010 roku został on nominowany do nagrody "Polaka Roku". Jest członkiem Rady Parafialnej Polskiej Misji Katolickiej w Antwerpii i angażuje się w pomoc Polakom i organizacjom polonijnym, m.in. zapewnił transport paczek świątecznych do ośrodka dla niepełnosprawnych w Broniszewicach.
Z Brukseli Wiktoria Nicałek (PAP)
autor: Wiktoria Nicałek
wni/ ap/ hgt/