Walki o granice II RP

10.10.2011 aktualizacja 14.07.2016

Marszałek Schetyna złoży wizytę we Lwowie

11 października br., złożeniem kwiatów na Cmentarzu Orląt Lwowskich rozpocznie się jednodniowa wizyta marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny we Lwowie. W programie wizyty jest także udział w uroczystości z okazji 350-lecia Narodowego Uniwersytetu Lwowskiego oraz spotkanie z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Wołodymyrem Łytwynem.

Pierwszym punktem wizyty marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny we Lwowie będzie złożenie kwiatów na płycie głównej Cmentarza Obrońców Lwowa. Cmentarz Obrońców Lwowa, znany również pod nazwą Cmentarza Orląt Lwowskich, jest miejscem spoczynku ok. 2,3 tys. Polaków, którzy zginęli w nierównych walkach o stolicę Galicji z wojskami ukraińskimi w latach 1918-1919. Na cmentarzu tym pochowane są również ofiary wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. W 1925 r. prochy jednego z obrońców miasta przewieziono do Warszawy i złożono w Grobie Nieznanego Żołnierza. Za czasów reżimu komunistycznego Cmentarz Obrońców Lwowa był zaniedbany, a nawet poddawany celowej dewastacji. Dopiero po 1989 r. rozpoczęto na nim prace porządkowe i restauracyjne, a w 2005 r. odbyło się uroczyste otwarcie odbudowanej nekropolii z udziałem prezydentów Polski i Ukrainy.

Po południu marszałek Schetyna weźmie udział w uroczystej akademii z okazji 350-lecia Narodowego Uniwersytetu Lwowskiego – jednej z najstarszych uczelni w Europie Wschodniej oraz jednego z największych uniwersytetów ukraińskich. Został on utworzony w 1661 r. przez króla Polski Jana Kazimierza poprzez przekształcenie Kolegium Jezuickiego w Akademię Jezuicką, a potem Lwowską. Na przestrzeni wieków zmieniała się nazwa i oferta edukacyjna uczelni. Wśród jej najbardziej znanych absolwentów są m.in. poeta Franciszek Karpiński oraz pedagog i pisarz oświeceniowy ks. Grzegorz Piramowicz. Z kolei do grona najwybitniejszych wykładowców uniwersytetu we Lwowie można zaliczyć np. pisarza i tłumacza Tadeusza Boya-Żeleńskiego, a także filologa klasycznego Jana Parandowskiego.

W czasie wizyty we Lwowie marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna spotka się także z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Wołodymyrem Łytwynem.

Marszałkowi Sejmu w czasie wizyty towarzyszyć będzie przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Andrzej Halicki.

kom/ aja/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL