Partnerstwo Wschodnie, bezpieczeństwo i reformy na Ukrainie i w regionie - będą tematami trójstronnego Zgromadzenia Parlamentarnego Polska-Litwa-Ukraina, które odbędzie się w poniedziałek i wtorek w Wilnie. Weźmie w nim udział marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
Główne tematy spotkania to: "Od 450 rocznicy Unii Lubelskiej do 10 rocznicy powstania Partnerstwa Wschodniego" i "Sytuacja bezpieczeństwa i reformy przeprowadzane na Ukrainie i w regionie".
Delegacje państw, które będą uczestniczyć w Zgromadzeniu, spotkają się z premierem Litwy Sauliusem Skvernelisem; delegacji polskiej będzie przewodniczył marszałek Senatu.
Drugiego dnia spotkania delegacje będą obradować w ramach komisji m.in. na temat zagrożeń hybrydowych, walki z propagandą, współpracy wojskowej, współpracy w dziedzinie energii, ws. uczczenia wspólnych ważnych rocznic, w tym 5. rocznicy wydarzeń na Majdanie.
Manifestacje na Majdanie rozpoczęły się 21 listopada 2013 r., gdy władze ogłosiły, że odkładają podpisanie umowy stowarzyszeniowej z UE. W wyniku brutalnych działań milicji pokojowe wiece przekształciły się w protesty przeciwko ekipie prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. W walkach ulicznych zginęło ponad 100 osób. W następstwie protestów w lutym 2014 roku Janukowycz zbiegł z kraju i schronił się w Rosji.
Partnerstwo Wschodnie to element polityki zagranicznej Unii Europejskiej, prowadzonej w ramach Europejskiej Polityki Sąsiedztwa. Program został rozpoczęty w 2009 r. z inicjatywy Polski i Szwecji; jest skierowany do sześciu państw Europy Wschodniej: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii oraz Ukrainy. Celem Partnerstwa Wschodniego jest zbliżanie państw partnerskich do UE poprzez pogłębioną współpracę i działania integracyjne, w oparciu o unijne wartości, normy i standardy. (PAP)
autor: Wiktoria Nicałek
wni/ pad/