Europa i świat po 1989 roku

20.11.2018

Minister Gliński: ambasada Izraela przytoczyła moją wypowiedź w sposób niepełny

W komunikacie Ambasady Izraela w Warszawie moja wypowiedź przytoczona jest w sposób niepełny, czyli nieprawdziwy. Mówiłem wyraźnie o języku goebbelsowskim, o niczym więcej - napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w komunikacie przesłanym we wtorek PAP.

Na słowa z poniedziałkowego wywiadu wicepremiera dla "Wprost" zareagowała Ambasada Izraela w Warszawie. "Z niedowierzaniem i zdziwieniem przyjęliśmy wypowiedź Wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pana prof. Piotra Glińskiego dla tygodnika Wprost: +Mamy być traktowani jak Żydzi przez Goebelsa+. Świadczy ona o głębokiej niewiedzy i ignorancji oraz braku wrażliwości. Zalecalibyśmy Panu Premierowi wizytę w Instytucie Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie i bliższe zapoznanie się tą problematyką" - napisano w komunikacie, przesłanym PAP przez Ambasadę Izraela.

"Ze smutkiem przyjąłem komunikat Ambasady Izraela w Warszawie, w którym przytoczona jest moja wypowiedź w sposób niepełny, czyli nieprawdziwy. Mówiłem wyraźnie o języku goebbelsowskim, o niczym więcej. Jest oczywiste, że intencje mojej wypowiedzi były jak najdalsze od urażenia kogokolwiek, narażenia na szwank bardzo dobrych relacji polsko-izraelskich czy też dokonywania nieuprawnionych porównań historycznych. I takiego zrozumienia oczekiwałbym także ze strony Ambasady Izraela" - odpowiedział wicepremier.

Wcześniej Gliński odniósł się do sprawy na Twitterze. Zaznaczył, że mówił "wyraźnie o jęz. goebbelsowskim, o mechanizmie propagandy", a nie że "+PiS jest traktowany przez opozycję jak Żydzi przez Goebbelsa+, co jest tezą szerszą, poważniejszą i oczywiście nieprawdziwą". (PAP)

autor: Daria Porycka

dap/ itm/ pko/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL