Piotr Baron przez kolejne pięć lat pokieruje Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus w Warszawie - poinformowało MKiDN. Muzyk jazzowy funkcję obejmie 1 września. Nominację odebrał z rąk wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Jarosława Sellina.
Resort kultury podał, że dyrektor Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus został wybrany w konkursie, ogłoszonym przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego 12 czerwca. Zwycięzcę konkursu wyłoniono po zsumowaniu punktów przyznanych kandydatom niezależnie przez każdego członka komisji konkursowej.
Kandydaci mieli przedstawić koncepcję zarządzania zespołem oraz program działania Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus na pięć najbliższych sezonów artystycznych. Ich plany oceniała niezależna komisja ekspertów, której przewodniczył – zgodnie z postanowieniem ministra kultury - zastępca dyrektora Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej MKiDN Jarosław Wartak. Oprócz przewodniczącego w skład komisji weszli: Maksymilian Bylicki – dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca, dr hab. Piotr Sułkowski – dyrektor Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie, prof. dr hab. Marta Wierzbieniec – dyrektor Filharmonii Podkarpackiej im. A. Malawskiego w Rzeszowie oraz Paweł Królikowski – prezes Związku Artystów Scen Polskich.
"Nowy dyrektor POSI planuje m.in. podjęcie działań, które umożliwiłoby zatrudnienie absolwentów POSI przez polskie instytucje kultury i zapobiegło wyjazdowi z kraju wykształconych artystów lub ich odchodzeniu z zawodu; podnoszenie kwalifikacji artystycznych członków POSI i poszerzanie ich kompetencji zawodowych, a także współpracę z innymi instytucjami kultury prowadzonymi przez MKiDN" - napisano w komunikacie ministerstwa kultury.
Piotr Baron jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. W tym roku obchodzi 40-lecie pracy artystycznej. W 1978 r. został wyróżniony, a w 1980 r. otrzymał drugą nagrodę na festiwalu Jazz nad Odrą. W 1984 r. zdobył Grand Prix na San Sebastian "Jazz Aldia" w Hiszpanii. W trakcie swojej kariery współpracował z najwybitniejszymi artystami z Polski, Europy i USA.
W 1998 r. był koncertmistrzem orkiestry EBU Big Band w Sztokholmie. Brał udział w szeregu przedsięwzięć z pogranicza jazzu i muzyki poważnej, m.in. w seriach "Monady" Cezarego Duchnowskiego, poemacie symfonicznym "Sceny z Macondo" Jacka Niedzieli-Meiry lub suicie "Looking for Balance" Krzysztofa Herdzina. Wziął udział w nagraniu około 100 płyt, m.in. "Traveling Birds Quintet" (1994) i "Return To the Nest" (1995) tego samego zespołu. Nagrał dziewięć płyt autorskich: "Take One" (1995), "Tango" (1996), "Blue Rain" (1997), "Bogurodzica" (2000), "Reference" (2004), "Salve Regina" (2007), "Sanctus, Sanctus, Sanctus" (2008), "Kaddish" (2011) i "Jazz na Hrade" (2012). Od ćwierćwiecza znajduje się w ścisłej czołówce ankiety "Jazz Top" magazynu Jazz Forum, w której zwyciężył w roku 2015 w kategorii saksofon barytonowy. Nominowany do nagrody "Fryderyk" jako muzyk roku w 2000, 2004 i 2009, a w kategorii płyta roku nominację otrzymały jego "Bogurodzica" i "Sanctus, Sanctus, Sanctus".
Piotr Baron jest również kompozytorem muzyki dla teatrów (m.in. dla Wrocławskiego Teatru Lalek, Narodowego Teatru Starego w Krakowie, Słupskiego Teatru Dramatycznego, Wrocławskiego Teatru Współczesnego). Zajmuje się także działalnością edukacyjną – pracował jako nauczyciel i wykładowca saksofonu, harmonii jazzowej i improwizacji w Instytucie Jazzu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie, we Wrocławskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, a także na Kierunku Jazz IKSM Uniwersytetu Zielonogórskiego. Prowadził otwarte wykłady jazzowe w USA na University Of California Irvine, California Institute Of The Arts in Valencia, w Turcji na Ankara Bilkent University, w Austrii na Kunst Universitaet Graz, uczył na letnich warsztatach jazzowych w Pradze, we Lwowie i wielu miastach Polski.
Od 1994 do 2011 r. Baron prowadził swój autorski program w Polskim Radiu Wrocław, a od 2012 r. do teraz w RadioJAZZ.fm. Ponadto jest recenzentem i publicystą (m.in. Jazz Forum), autorem kilkunastu publikacji naukowych. Od grudnia 2015 r. pełnił funkcję zastępcy dyrektora Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej w MKiDN.
Został odznaczony brązowym medalem "Gloria Artis", medalem "Zasłużony dla Wrocławia" i "Złotą Odznaką" Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego.
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus została utworzona z inicjatywy Maestro Jerzego Semkowa na mocy rozporządzenia ministra kultury i dziedzictwa narodowego z dnia 1 października 2007 r. W skład Orkiestry wchodzą najzdolniejsi absolwenci i studenci uczelni artystycznych, którzy nie ukończyli 30. roku życia.
Sinfonia Iuventus rozpoczęła działalność artystyczną w czerwcu 2008 r. Orkiestra zrealizowała szereg nagrań płytowych, radiowych oraz telewizyjnych dla Universal Music, CD Accord, DUX, Polskiego Radia S.A., Albany Records, TVP Kultura. Orkiestra występowała na wielu estradach koncertowych oraz podczas licznych festiwali w Polsce i za granicą, w Austrii, Chinach, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Portugalii, Szwajcarii, na Litwie, Ukrainie i Włoszech. Od kwietnia 2009 r. Orkiestra jest członkiem Europejskiej Federacji Narodowych Orkiestr Młodzieżowych (EFNYO). W listopadzie 2013 r. Krzysztof Penderecki objął Orkiestrę Honorowym Patronatem Artystycznym. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ pat/