Instytucje, organizacje społeczne i osoby fizyczne mogą do 25 lutego zgłaszać kandydatów do nagrody IPN Kustosz Pamięci Narodowej przyznawanej za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu historii narodu polskiego w latach 1939-1989.
Wyróżnienie przyznaje kapituła pod przewodnictwem prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Jarosława Szarka. Nagrodę otrzymują instytucje, organizacje społeczne i osoby fizyczne za szczególnie aktywne uczestnictwo w upamiętnianiu historii narodu polskiego w latach 1939-1989 oraz za działalność publiczną zbieżną z ustawowymi celami instytutu.
Kandydatów do nagrody do 25 lutego br. mogą zgłaszać instytucje, organizacje społeczne i osoby fizyczne. Zainteresowani zgłoszeniem mogą wypełnić specjalny formularz dostępny na stronie internetowej IPN w zakładce "Konkursy i nagrody – Kustosz Pamięci Narodowej".
We wniosku należy zawrzeć dane personalne kandydata, opis jego zasług i osiągnięć uzasadniających wręczenie nagrody, jak również zgodę kandydata na zgłoszenie, a w sytuacji kandydatur pośmiertnych - zgodę najbliższej rodziny. W przypadku przysłania własnej kandydatury konieczne jest przedłożenie co najmniej jednej rekomendacji - instytucji, organizacji społecznej lub osoby fizycznej.
Z otrzymanych zgłoszeń wybranych zostanie pięciu laureatów. Uroczyste wręczenie nagród ma odbyć się w maju na warszawskim Zamku Królewskim.
Nagroda Kustosz Pamięci Narodowej została ustanowiona w lipcu 2002 roku przez ówczesnego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Leona Kieresa. Ma charakter honorowy. Nagroda ma przywracać "szacunek dla narodowej przeszłości i chronić wartości, dzięki którym Polska przetrwała przez lata zniewolenia".
W 2017 r. tytuł Kustosza Pamięci Narodowej otrzymali pośmiertnie prezydent Lech Kaczyński, Janusz Wasylkowski - badacz i popularyzator dziejów Lwowa i założyciel Instytutu Lwowskiego oraz ojciec Antoni Herkulan Wróbel z zakonu bernardynów z Argentyny, który poświęcił się dokumentowaniu dziejów tamtejszej Polonii.
Wśród nagrodzonych w ubiegłym roku instytucji było Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej - działające w Stanach Zjednoczonych zrzeszenie polskich kombatantów i osób zaangażowanych w upamiętnienie Polaków z USA walczących w obu wojnach światowych, a także wrocławskie Stowarzyszenie Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów, dokumentujące i upamiętniające tragiczny los Polaków, którzy w latach 1943-1945 padli ofiarą zbrodni popełnionych przez OUN i UPA.
Laureatami nagrody w poprzednich latach zostali m.in. Tomasz Strzembosz, Studium Polski Podziemnej, Władysław Bartoszewski, zespół redakcyjny edycji "Zrzeszenie +Wolność i Niezawisłość+ w dokumentach", Stowarzyszenie "Archiwum Solidarności", Andrzej Krzysztof Kunert, Zofia i Zbigniew Romaszewscy, Paweł Jasienica, Związek Polaków na Białorusi (kierowany przez Andżelikę Borys), rosyjskie stowarzyszenie "Memoriał", Janusz Kurtyka, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Niezależny Komitet Historyczny Badania Zbrodni Katyńskiej, Tomasz Merta, Ewa Siemaszko i Władysław Siemaszko, Adam Borowski, Związek Sybiraków, gen. Janusz Brochwicz-Lewiński "Gryf". (PAP)
autor: Anna Kondek-Dyoniziak
akn/aszw/