Europa i świat po 1989 roku

22.01.2019 aktualizacja 23.01.2019

MSZ przybliża dziedzictwo kulturowe krajów Partnerstwa Wschodniego

Z okazji 10. rocznicy powstania Partnerstwa Wschodniego we wtorek otwarto wystawę zdjęć prezentujących dziedzictwo kulturowe sześciu państw: Mołdawii, Ukrainy, Gruzji, Azerbejdżanu, Białorusi i Armenii. Ekspozycję można oglądać na Lotnisku Chopina w Warszawie.

"Nie ma lepszego miejsca, by rozpocząć refleksję na temat Partnerstwa Wschodniego w roku jego 10. rocznicy powstania, niż prawdziwe rozdroże, gdzie ludzie spotykają się, natykają na siebie" – powiedział dyrektor Departamentu Wschodniego MSZ, pełnomocnik Ministra Spraw Zagranicznych ds. Partnerstwa Wschodniego Jan Hofmokl podczas otwarcia wystawy.

Wystawę, którą można oglądać w hali odlotów Lotniska Chopina w Warszawie, tworzy 36 plansz ze zdjęciami prezentującymi dziedzictwo kulturowe państw bliskich Polsce geograficznie, historycznie i kulturowo: Mołdawii, Ukrainy, Gruzji, Azerbejdżanu, Białorusi i Armenii. Zdjęcia przedstawiają materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe, które wpisane jest na listę UNESCO.

"Wymyśliliśmy, że miejscem ekspozycji stanie się port lotniczy. Fotografie możemy pokazać tu nawet 17 milionom gości" - powiedział PAP Jan Hofmokl. "Myśleliśmy o tym, co łączy i co ma przybliżać państwa będące najbliższymi sąsiadami. Uznaliśmy, że jest to kultura, która łączy i jest tym, czym chcemy się chwalić" - dodał.

"Szukaliśmy czegoś, co wzbudza najmniej kontrowersji w relacjach między państwami. Niektóre narody są przecież skonfliktowane, nie wszyscy się kochają, ale mimo to możemy szukać takich elementów, które łączą je i spajają. Materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe zgłoszone do UNESCO jest czymś, co wszyscy uważają za wspaniałe i piękne. Pomyśleliśmy, że może być to dobry początek dialogu między naszymi partnerami.

Przestrzeń, którą port lotniczy udostępnił na potrzeby wystawy, jest ograniczona, dlatego plansze będą się zmieniać w ciągu dwóch miesięcy.

Jan Hofmokl zaznaczył, że Partnerstwo Wschodnie jest projektem Unii Europejskiej, który ma przybliżać państwa będące najbliższymi sąsiadami. Podczas inauguracji zjawili się przedstawiciele placówek dyplomatycznych państw Partnerstwa Wschodniego. Wśród gości znalazł się również Ambasador Rumunii w Polsce - Ovidiu Dranga, reprezentujący również obecną prezydencję w UE.

Obchody 10-lecia Partnerstwa Wschodniego są inicjatywą ogólnoeuropejską obejmującą nie tylko kraje unijne, ale również wschodnich sąsiadów UE. W związku z rocznicą odbędzie się wiele wydarzeń o charakterze kulturalnym. W planach są również debaty eksperckie poświęcone ocenie dotychczasowego dorobku Partnerstwa Wschodniego oraz nowej wizji rozwoju stosunków Unii Europejskiej z krajami wschodniego sąsiedztwa.

Eksponowane fotografie pokazują wyjątkowe miejsca, przedmioty i ludzi związanych z dziedzictwem sześciu państw Europy Wschodniej i Kaukazu Południowego. Ekspozycję można oglądać na Lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie do 12 kwietnia 2019 roku. (PAP)

autorka: Malwina Wapińska

mwp/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL